Aktualności

Przyznano nagrody zwycięzcom 9 Olimpiady Przedsiębiorczości

Data dodania: 21.07.2014

10 czerwca 2014 r. w SGH w Warszawie odbyła się gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której laureaci IX edycji zawodów i ich opiekunowie merytoryczni odebrali dyplomy i nagrody. 


Na laureatów czekają ponadto indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce i stypendia. Zwycięzcom gratulacje złożyli prof. Tomasz Szapiro – rektor SGH, prof. Eugeniusz Gatnar – członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz prof. Leszek Balcerowicz. W trakcie uroczystości ogłoszono hasło kolejnej edycji zawodów – „Zarządzanie zmianą”.

 Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Do udziału w IX edycji zgłosiło się  ponad 23 tys. uczniów z 1200 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zwycięzcą zawodów został Michał Borek z XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Warszawie.

Na uroczystości 10 czerwca br. spotkali się najlepsi zawodnicy, ich opiekunowie merytoryczni, a także przedstawiciele partnerów Olimpiady, mediów i uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody. W trakcie uroczystości prof. Leszek Balcerowicz wygłosił wykład pt. „Odkrywając wolność”.

 Do 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności nawiązał również prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, który gratulując zwycięzcom Olimpiady, podkreślił wpływ, jaki na postrzeganie przedsiębiorczości miał przełom 1989 roku: „teraz bycie przedsiębiorczym to bycie innowacyjnym, bycie kreatywnym, to synonim zaradności. I właśnie nasza Olimpiada, którą wspiera Narodowy Bank Polski, te wartości kultywuje i wzmacnia”.

W imieniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pan Mirosław Czyżewski pogratulował uczniom uporu i konsekwencji, a opiekunom merytorycznym podziękował za czas włożony w pracę z uczniami, zauważając, jak ważna jest indywidualna relacja będąca jednym z kluczowych czynników sukcesu.

Laureaci, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc, i ich opiekunowie merytoryczni otrzymali najnowsze modele iPadów, kolejni − z miejsc 6−15 oraz 16−25 – funkcjonalne tablety. Ponadto dziesięcioro najlepszych zawodników otrzymało stypendia w wysokości  5 tys. zł. Współorganizatorzy Olimpiady – pięć publicznych uczelni ekonomicznych: SGH w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – przewidzieli dla zwycięzców indeksy oraz znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Natomiast szkoły laureatów otrzymają pakiety publikacji i prenumeraty, które ułatwią uczniom przygotowania do Olimpiady w kolejnym roku szkolnym.

Wyniki Olimpiady już od trzech lat uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. 

 

Olimpiada dofinansowana jest ze środków Partnerów Strategicznych – Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

 

Celem Olimpiady jest promocja przedsiębiorczości i wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło przewodnie IX edycji brzmiało „Własna firma”. 


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości