Blog

.: pierwsze wrażenie :.

Data dodania: 6.12.2012

testKilka minut po dziesiątej spojrzałam na test eliminacji szkolnych. Nie lubię sugerować się odpowiedziami uczniów, ale tym razem miałam to szczęście, że w mojej szkole nie wszyscy przystąpili do zawodów i mogłam sobie obejrzeć nietknięte kartki.

Pierwszą myślą, która przyszła mi do głowy było to, że próg będzie wysoki - być może najwyższy od pierwszej edycji OP. Tym razem autorom udało się skonstruować naprawdę fajny sprawdzian faktycznej wiedzy zawodników. Pytania niby łatwe, ale jednak sformułowane w taki sposób, że tyko uważny czytelnik zauważy niuanse i różnice. Zatem: niech żyje czytanie ze zrozumieniem!

Kolejną wartą docenienia rzeczą jest zachęcanie młodych ludzi do wyszukiwania swoistych smaczków w gospodarczej rzeczywistości. Sama jestem pasjonatką takiego sposobu przekazywania wiedzy, bo uważam, że znacznie poszerza to myślowe horyzonty, pobudza ciekawość i pasję do zdobywania wiadomości z różnych źródeł i składania z nich niezwykle interesującego obrazu współczesnego świata. Dlatego, autorzy, należy Wam się „szacun” za nieszablonowe pytanie o Comité Colbert.

Z dydaktycznego punktu widzenia bardzo podobało mi się pytanie związane z kreacją bankowego pieniądza – na zajęciach mówi się o tym rzadko, a sam mechanizm wspomnianego zjawiska jest dla wielu uczniów totalnym zaskoczeniem.

Po przemyśleniu, i - nie ukrywam -  również po sprawdzeniu prac w mojej szkole, nasuwa mi się jeszcze jedna refleksja – często to co uważamy za najprostsze w praktyce okazuje się bardzo trudne. Moje własne klasówki, te z gatunku łatwych, sprawiają uczniom najwięcej kłopotu. Zupełnie niepotrzebnie szukają w nich drugiego, albo nawet i trzeciego dna. Mam nadzieję, że tegorocznym zawodnikom udało się tego uniknąć.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości