Blog

.: przeciw korupcji :.

Data dodania: 9.12.2012

lapowkaSitwa, układ, klika, prezent, przysługa, dowód wdzięczności, smarowanie, dojścia, kumoterstwo, plecy, łapówka, protekcjonizm – to słowa, które jednoznacznie kojarzą się z korupcją, zjawiskiem mającym katastrofalny wpływ na gospodarkę. Zamiast wolnego rynku pojawia się rynek układów, który nie tylko nie zachęca do prawdziwie przedsiębiorczych postaw, lecz demoralizuje społeczeństwo i nie pozwala na jego rozwój. Bank Światowy obliczył, że korupcja pochłania blisko 5% światowego PKB, zaś szacunkowe koszty tego zjawiska w UE wynoszą rocznie około 120 mld euro. O tym, że nie jest to zjawisko marginalne świadczy też Indeks Percepcji Korupcji – w tym roku badanie dotyczyło 176 krajów i terytoriów. Najlepiej wypadły Dania, Finlandia i Nowa Zelandia (po 90 punktów w 100-punktowej skali), najgorzej Korea Północna, Afganistan i Somalia. Polska, tak jak w roku ubiegłym, uplasowała się na 41 miejscu.

Ban Ki-moon jest Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych twierdzi: „Młodych i starych, bogatych i biednych, mężczyzn i kobiety, korupcja dotyka nas wszystkich. Ale każdy z nas może zatrzymać ten destrukcyjny problem”. Dlatego dzisiaj, 9 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jako upamiętnienie ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w Méridzie (Meksyk). Z tej okazji na całym świecie odbywają się liczne imprezy pod hasłami walki z tym jakże negatywnym zjawiskiem. I tak w Gwatemali, główną atrakcją obchodów jest darmowy  festiwal filmowy i wyścig uliczny na dystansie 10 km. Mieszkańcy Trynidadu i Tobago uczestniczyć mogą w spektaklu  teatralnym w najbardziej uczęszczanym centrum handlowym. W Bangladeszu odbywa się wystawa komiksów i liczne happeningi, na Ukrainie – konkurs karaoke, w Pakistanie – wielka wodna bitwa z użyciem plastikowych karabinków – sikawek.

To dobrze, że Dzień Przeciwdziałania Korupcji nie jest traktowany tak bardzo serio, że jest w nim miejsce na dobrą zabawę. Właśnie takie, niesztampowe, podejście pozwoli na uświadomienie wielu ludziom istoty problemu – a o to przecież chodzi.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości