Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

2 grudnia 2013 – ostateczny termin potwierdzenia za pośrednictwem portalu Olimpiady, że szkoła otrzymała testy.

5 grudnia 2013 – eliminacje szkolne (godz. 9.00 - 10.00).

9 grudnia 2013 – ostateczny termin wysłania protokołów z eliminacji szkolnych (decyduje data stempla pocztowego).

10 grudnia 2013 – podanie szacunkowych progów punktowych, kwalifikujących do eliminacji okręgowych.

Polecamy

Polecamy lekturę raportu firmy konsultingowej Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012, identyfikującego najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Proces przedsiębiorczy. Tworzenie nowych przedsiębiorstw. Co roku średnio 10% przedsiębiorstw stanowią nowo uruchamiane podmioty. Jednak relatywnie dużej dynamice ich tworzenia towarzyszy wysokie ryzyko upadku. Autorka prezentuje nowatorski proces zakładania nowego przedsiębiorstwa, który wykorzystuje dwa ujęcia: zasobowe i procesowe.

Start-up po polsku. Jak założyć i rozwinąć dochodowy e-biznes – to ciekawa publikacja odnosząca się do start-upów w polskich realiach i zawierająca informacje m.in. o pomysłach na e-biznes, pozyskiwaniu środków, wyborze typu działalności gospodarczej, zarządzaniu wizerunkiem, marketingu i komunikacji. Nie brakuje w niej też case studies i rad praktyków.

W dniach 4-6 grudnia br. w Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni i w Gdańsku odbędzie się Festiwal Przedsiębiorczości – cykl wykładów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Projekt jest elementem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce. Ma na celu popularyzowanie przedsiębiorczości oraz praktycznej wiedzy ekonomicznej.

„Kanwa Przedsiębiorczych” – Złóż z nami swój biznes! – projekt kierowany do przyszłych i młodych przedsiębiorców (w wieku 18-40 lat), jego celem jest edukowanie ich w oparciu o wiedzę ekspertów specjalizujących się w tworzeniu nowych firm, marketingu, sprzedaży i budowaniu modeli biznesowych. W ramach projektu przewidziano także konkurs. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 grudnia br.

Warto zapisać w kalendarzu

27 – 28 listopada br. – otwarte warsztaty w ramach inicjatywy Wielkopolska Przedsiębiorcza i Kreatywna na Politechnice Poznańskiej: pierwszego dnia na temat: Mam pomysł na biznes i co dalej? Jak założyć swoją pierwszą firmę?, a drugiego: Jak sprzedać swój pomysł na biznes inwestorowi i ustrzec się pułapek finansowych w początkowym okresie działalności?

Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Innowacji przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zapraszają na cykl siedmiu spotkań zatytułowany Biznes Lab. Pierwsze spotkanie (Jak założyć firmę) obędzie się już 26 listopada br. Obowiązuje rejestracja.

2 i 16 grudnia br. Giełda Papierów Wartościowych oraz Studenckie Koło Naukowe Inwestycji Kapitałowych Profit zapraszają do Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na otwarte wykłady na temat giełdowych instrumentów finansowych. Udział w wykładach jest bezpłatny, lecz obowiązuje rejestracja. Osoby obecne na wykładach otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Z przedsiębiorczego bloga

Wątpliwy awans – czyli o awansie Polski w najnowszym rankingu Paying Taxes 2014 przygotowanym przez PwC i ekspertów Banku Światowego.

Najlepsi w R&D – czyli o przedsiębiorstwach w rankingu Komisji Europejskiej dotyczącym najwyższych wydatków na innowacje i rozwój.

Nie nadążasz? – czyli o marketingu coraz częściej wykorzystującym cyfrowe kanały komunikacji z klientem.

Co słychać w biznesie

L’Oreal wierzy w podróżnych – o tym, jak ważne jest odnalezienie atrakcyjnej niszy na rynku wie każdy przedsiębiorca. Ciekawy wydaje się pomysł francuskiego producenta kosmetyków L’Oreal, którego nowym celem są podróżni robiący zakupy na lotniskach, na promach i w innych strefach wolnocłowych.

Wysokie zasiłki dla bezrobotnych nie rozleniwiają? W czasach, w których duża liczba osób pozostaje bez stałego zatrudnienia, powracają dyskusje na temat wysokości świadczeń socjalnych wypłacanych bezrobotnym.

Podziel się obiadem, czyli grecki pomysł na biznes. Prawdziwi przedsiębiorcy okazję do zarabiania znajdą wszędzie. Ciekawy pomysł na zarabianie przy okazji gotowania, o wdzięcznej nazwie Cookisto, opracowany na potrzeby pracy magisterskiej przez studenta Michalisa Gkontasa, okazał się rynkowym strzałem w dziesiątkę.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 9. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.