Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

10 czerwca 2014 – odbyła się Gala Olimpiady Przedsiębiorczości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podczas której wręczono dyplomy i nagrody laureatom IX edycji Olimpiady oraz ich opiekunom merytorycznym. Wykład w czasie uroczystości wygłosił prof. Leszek Balcerowicz. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Podczas Gali ogłoszono hasło przewodnie kolejnej, X edycji Olimpiady - Zarządzenie zmianą, które odnosić się będzie do takich zagadnień jak wdrażanie nowych przedsięwzięć, postawy wobec zmian, restrukturyzacja.

Polecamy

Dobre praktyki dla młodych przedsiębiorczych osób przedstawia artykuł Jak zwiększyć szanse na sukces start-upu? Prezes globalnego koncernu informatycznego HCL Technologies, Vineet Nayar, na łamach „Harvard Business Review Polska” prezentuje pięć zasad, których warto przestrzegać zarządzając start-upem.

Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów BusinessLink przygotował raport na temat polskiej przedsiębiorczości. Blisko 100 aktywnych, młodych biznesmenów odpowiedziało na pytania dotyczące ich obecności na rynku. Raport ukazuje sylwetkę polskiego start-upowca, ujawnia jego marzenia, cele oraz wartości, którymi kieruje się prowadząc biznes. Raport porusza także problematykę prowadzenia biznesu w polskich realiach. Warto zapoznać się również z komentarzem, jaki na temat raportu przygotował publicysta Paweł Zielewski: (Gorzka) wolność według ludzi małego biznesu.

Polecamy raport firmy Deloitte pt. Trendy HR 2014 - jak przyciągnąć i utrzymać pracowników w XXI wieku. W badaniu, na podstawie którego powstał raport, wzięło udział ponad 2500 respondentów z 94 krajów z najbardziej rozwiniętych regionów świata. Raport identyfikuje 12 trendów, priorytetowych zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników.

Polska jest najatrakcyjniejszym rynkiem private equity w Europie Środkowo-Wschodniej – taki wniosek płynie z najnowszego raportu firmy KPMG pt. Rynek Private Equity w Polsce: fakty a opinie. Zachęcamy do lektury zwłaszcza zainteresowanych zagadnieniami związanymi z finansowaniem nowych przedsięwzięć i inwestycjami kapitałowymi na rynku prywatnym.

Ruszył właśnie projekt Staże zawodowe dla uczniów liceów ogólnokształcących Miasta Opola. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów klas II liceów, którzy osiągają dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, a ponadto wykazują się aktywnością prospołeczną. Uczniowie będą odbywali miesięczne staże w lipcu lub w sierpniu w Urzędzie Miasta Opola oraz jednostkach miejskich, które zadeklarowały chęć przyjęcia stażysty. Projekt będzie realizowany w 2014 oraz w 2015 roku. Rekrutacja uczestników jest przeprowadzana w każdym liceum ogólnokształcącym na terenie miasta Opola. Szczegółowe informacje można uzyskać u szkolnych koordynatorów w poszczególnych szkołach.

Warto zapisać w kalendarzu

Startup Sprint E-commerce i Marketing – w dniach 27-29 czerwca br. w Krakowie odbędzie się trzydniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy w interdyscyplinarnych grupach, pod okiem doświadczonych mentorów, opracują pomysły biznesowe, a następnie zaprezentują je potencjalnym inwestorom.

Ofertę zajęć dotyczących zagadnień ekonomicznych, tym razem dla gimnazjalistów, przygotowała Szkoła Główna Handlowa. Letnia Akademia Ekonomii (LAE) to tygodniowy, nieodpłatny cykl spotkań, które odbędą się w dniach 21-25 lipca br. Zapisy będą przyjmowane do wyczerpania limitu miejsc.

Z przedsiębiorczego bloga

Co w technologii piszczy – czyli o nowych technologicznych trendach, których znajomość może okazać się przydatna dla przedsiębiorczych osób.

Współczesny folwark – czyli o wywiadzie z psychologiem biznesu Jackiem Santorskim na temat zarządzania polskimi przedsiębiorstwami.

Kosmiczne szaleństwo – czyli o tym, że przestrzeń kosmiczna wcześniej czy później stanie się reklamowym medium.

Co słychać w biznesie

Proste pomysły na lukratywny biznes – część I – cykl historii o tym, jak z pozoru proste pomysły mogą przynieść przedsiębiorcom wielomilionowe zyski.

Google for Entrepreneurs dla mam w Krakowie – czyli o projekcie firmy Google, Campus for Moms, którego celem jest pomoc polskim mamom w wykorzystaniu ich przedsiębiorczego potencjału i rozpoczęciu własnego biznesu.

Ilu miliarderów będzie za 10 lat? – grupa badawcza Wealth Insight opracowała raport wskazujący trendy, jakim podlegać będą miliarderzy w ciągu najbliższej dekady.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 9. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.