Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

19 lutego 2015 – laureaci Olimpiady uczestniczą w uroczystej gali 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentując młode pokolenie.

2 marca 2015 – ogłoszenie wyników II edycji konkursu Komentuj i Zdobywaj Wiedzę na portalu Olimpiady.

5 marca 2015 – eliminacje okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości.

6 marca 2015 – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji okręgowych na portalu Olimpiady.

Polecamy

Kreatywni zostają w pudełku – zachęcamy do lektury wywiadu, w którym Luc de Brabandere przekonuje, że aby tworzyć innowacje, wcale nie trzeba myśleć w sposób, który proponują zwolennicy idei „out of the box”.

50 kreatywnych w biznesie – redakcja magazynu „Brief” przedstawia sylwetki osób, które wykazały się nieszablonowym myśleniem w prowadzeniu biznesu, stworzyły coś oryginalnego bądź też na nowo odkryły potencjał wyeksploatowanego z pozoru sektora.

10 najważniejszych trendów w zarządzaniu projektami w 2015 roku – warto zapoznać się z zestawieniem prognozowanych kierunków rozwoju zarządzania projektami opracowanym przez ESI International. Wskazane trendy dotyczą m.in. zarządzania oczekiwaniami sponsorów, dopasowywania projektów do kultury organizacyjnej czy kreowania powiązań między strategią a realizacją projektów.

Wyprowadzić pomysł na ludzi – polecamy artykuł o tym, jak podejść do tematu kreatywności w biznesie, aby twórczy potencjał wykorzystać do realnego wspierania i rozwijania naszego biznesu.

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą – polecamy również nowe wydanie e-poradnika opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub przedsiębiorców poszukujących sposobów na rozwój swoich firm.

Strefa PMI – pobierz pdf z elektroniczną wersją ostatniego wydania kwartalnika Project Management Institute. Można w nim znaleźć m.in. artykuły o zwinnym podejściu do zarządzania projektami (Agile), które sprawdza się w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, oraz o podejściu Lean do zarządzania dużymi projektami.

Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie (Poland 2025. Europe’s new growth engine) – najnowszy raport McKinsey & Company, stwierdzający, że Polska gospodarka ma potencjał, by rozwijać się z w tempie ponad 4 proc. rocznie i do 2025 r. doścignąć europejską czołówkę.

Młody Obywatel – to program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. W ramach projektu odbędą się m.in. weekendowe szkolenia o metodzie projektu oraz lekcje o finansach w wybranych szkołach. Zgłoszenia do 22 lutego br. Program jest wspólnym przedsięwzięciem CEO oraz Fundacji BGK.

Futures Mastersdo 23 lutego br. można dołączyć do organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych konkursu skierowanego do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kontraktów terminowych. Uczestnicy zainwestują wirtualny kapitał na specjalnie przygotowanej platformie konkursowej w oparciu o rzeczywiste notowania. Początkujący inwestorzy będą mogli korzystać ze wsparcia merytorycznego.

Projekt Informacyjno-Promocyjny „Młodzi-Kreatywni” – Urząd Miasta Częstochowy zaprasza do udziału w trzech konkursach:
- "Mój pomysł na firmę" – konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na najlepszy biznesplan (dokumenty można składać do 16 marca br.)
- "Mój pomysł na lekcję przedsiębiorczości" – konkurs dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych na najlepszy konspekt lekcji przedsiębiorczości (dokumenty można składać do 18 marca br.)
- "Kreujemy swoją przyszłość" – konkurs adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzieli się na trzy kategorie: na najlepszą pracę plastyczną, literacką lub film o tematyce przedsiębiorczości (zgłoszenia przyjmowane są do 23 marca br.)

Indeks Start2Star to program stypendialny kierowany do uzdolnionych maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin. Wsparcie finansowe ma umożliwić młodym ludziom kontynuację nauki na najlepszych uczelniach w Polsce. Zgłoszenia do 15 maja br.

Warto zapisać w kalendarzu

Biznes krok po kroku – przedsiębiorca w sieci – Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Twoja Inicjatywa! oraz Google Poland zapraszają 26 lutego br. do Warszawy na konferencję, której uczestnicy dowiedzą się, jak otworzyć firmę w branży e-commerce oraz jak pozyskać środki na rozpoczęcie i rozwijanie własnej działalności.

Szósty warszawski Service Jam – czyli warsztaty projektowania usług, odbędą się w Warszawie w dniach 27 lutego – 1 marca br. Uczestnicy w czasie 48 godzin warsztatów będą poznawać w praktyce metodę service design. Warsaw Service Jam jest częścią organizacji Global Service Jam. Udział w WSJ 2015 jest płatny. Zgłoszenia do 22 lutego br.

Dzień Otwarty Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu20 marca br. przyszli studenci będą mogli nie tylko zapoznać się z ofertą Uczelni, ale także wziąć udział w konkursach i stanąć przed szansą wygrania m.in. tabletu.

Z przedsiębiorczego bloga

iCar już wkrótce? – czyli o tym, czy Apple myśli na poważnie o wejściu na rynek... samochodowy.

Dlaczego Niemcy nie lubią długów – czyli o tym, jak dziennikarze BBC tłumaczą postawę Niemców wobec Grecji odwołując się do... psychologii i historycznych doświadczeń.

Tania benzyna zachęca Amerykanów do... hazardu? – czyli o tym, czy na wzrost przychodów kasyn może mieć wpływ niska cena benzyny.

Co słychać w biznesie

Monotonia i ergonomia – czyli o projektowaniu ergonomicznych miejsc pracy tak, by minimalizować obciążenia dla pracowników.

Bankowy dyskont – czyli o tym, jak banki wykorzystują rozwiązania typowe dla spożywczych dyskontów, charakteryzujące się niską ceną, maksymalną prostotą i ułatwieniami dla klienta.

Niemierzalne, nie do zastąpienia – czyli o tym, jak ważne dla pracowników są miękkie kompetencje przełożonego.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 10. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.