Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

9 kwietnia 2015 r. - eliminacje centralne X edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

10 kwietnia 2015 r. - ogłoszenie listy laureatów X edycji Olimpiady Przedsiębiorczości na stronie internetowej www.olimpiada.edu.pl.

20-24 kwietnia 2015 - XXVI edycja projektu "Innowatorium - Tydzień Przedsiębiorczości" w Grójcu (woj. mazowieckie).

Polecamy

Świat finansjery według Terry'ego Pratchetta - zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszami zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które dostępne są na portalu NBPortal w sekcji "iPrzedsiębiorczość". Odwołanie do literatury Terry'ego Pratchetta stanowi punkt wyjścia do zobrazowania kwestii dotyczących bankowości i zachodzących zjawisk gospodarczych.

Zapraszamy także do lektury wyników badań dotyczących wiedzy i świadomości ekonomicznej młodych Polaków, które zostały zrealizowane przez NBP.

Polecamy raport Badania Firm Rodzinnych 2015 przygotowany przez firmę konsultingową PWC wraz z Instytutem Biznesu Rodzinnego. Badanie powstało w oparciu o ankiety i wywiady z właścicielami oraz osobami zarządzającymi przedsiębiorstwami rodzinnymi w Polsce.

Kopernik dla nauczycieli - warto pamiętać o ofercie, jaką dla szkół i nauczycieli przygotowało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Warto zapisać w kalendarzu

21 i 22 kwietnia br. odbędzie się V edycja poznańskiego święta przedsiębiorczości - Dni Przedsiębiorczości Poznań. Miejscem wydarzeń będzie Pawilon 15 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W programie wiele ciekawych wystąpień. Więcej na stronie startup.poznan.pl.

28 kwietnia br. Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie zaprasza nauczycieli przedsiębiorczości, WOS-u oraz innych przedmiotów na konferencję dotyczącą 25-lecia transformacji w Polsce oraz działalności edukacyjnej NBP. Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są do 23 kwietnia br. drogą mailową lub telefoniczną.

7 maja br. gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w V Forum Młodych Przedsiębiorców, które odbędzie się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. W programie m.in. panel „Startup kids” poświęcony przedsiębiorczości dzieci czy spotkanie z najlepszymi europejskimi inwestorami venture capital.

16 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach organizuje grę terenową „Ekonomia Eksperymentalna”. To wydarzenie skierowane do uczniów II i III klas szkół ponadgimnazjalnych, którzy planują rozpocząć studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Gra polega na biegu na orientację wzbogaconym o zadania ekstremalne (np. most linowy, gigantyczne piłkarzyki itp.), pytania z wiedzy ogólnej oraz zadania na inteligencję. Na zwycięzców gry czekają atrakcyjne nagrody.

Rusza XIV edycja Programu Stypendiów Pomostowych - przeznaczonego dla ambitnych i zdolnych maturzystów 2015 roku ze wsi i małych miast, pochodzących z niezamożnych rodzin. Rekrutacja do programu przebiegać będzie on-line na www.stypendia-pomostowe.pl, aplikacja do składania wniosków aktywna będzie od 1 lipca do 17 sierpnia 2015 roku.

Z przedsiębiorczego bloga

PIT-owanie na ekranie - czyli o zasadach działania nowej usługi PFR - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.

Mieć rozmach - czyli o ciekawej strategii rynkowej i działaniach marketingowych podejmowanych przez firmę Xiaomi, która z małego lokalnego gracza powoli przeistacza się w światowego giganta najlepiej sprzedających się marek smartfonów.

Gotowi na zmianę - czyli o zachowaniu indeksu mobilności.

Co słychać w biznesie

W drodze do pierwszego miliona - 9 pomocnych obserwacji - o tym, jak zarobić pierwszy milion, opowiada Thomas Smale - współtwórca m.in. FE International.

Dostęp do Banku dla każdego - o wynikach raportu Global Findex (organizacji powiązanej z Bankiem Światowym), z których wynika, że aż jedna czwarta dorosłych mieszkańców naszej planety nie ma dostępu do usług bankowych.

Google na cenzurowanym u Komisji Europejskiej - o prowadzonym od 2010 roku śledztwie w sprawie serwisu Google, dotyczącym naruszania zasad polityki konkurencji UE.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 10. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.