Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

1-31 października 2015 - zapisy do XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

20 października 2015 - warsztaty dla nauczycieli przedsiębiorczości „Komunikacja w pracy nauczyciela” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

28 października 2015 - warsztaty dla nauczycieli przedsiębiorczości „Trening kreatywności dla nauczycieli” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (przyjmujemy zapisy)

29 października 2015 - warsztaty dla nauczycieli przedsiębiorczości „Komunikacja w pracy nauczyciela” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (przyjmujemy zapisy)

3 listopada 2015 - warsztaty dla nauczycieli przedsiębiorczości „Komunikacja w pracy nauczyciela” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (przyjmujemy zapisy)

13 listopada 2015 - seminarium dotyczące tematu przewodniego XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości („Nowe przewagi konkurencyjne - technologia, informacja, społeczność”) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (przyjmujemy zapisy od 22 października br. poprzez stronę internetową http://www.olimpiada.edu.pl)

Polecamy

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla z ekonomii - komentarz eksperta Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dot. tegorocznej nagrody Nobla z dziedziny ekonomii przyznanej Angusowi Deatonowi za „analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu”.

Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności - raport na temat innowacyjności opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zobacz, na czym koncentrują się polskie przedsiębiorstwa pracując nad innowacjami w zestawieniu z przedsiębiorstwami z innych krajów Unii Europejskiej.

Pierwsze kroki na rynku pracy - liderzy przyszłości - raport firmy Deloitte, który przedstawia wyniki badania studentów i młodych absolwentów stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Pozycja społeczno-zawodowa nauczycieli - raport dotyczący prestiżu zawodu nauczyciela przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Największe firmy świata 2015 - ranking największych i najpotężniejszych spółek publicznych świata opracowany przez amerykańskiego „Forbesa”.

W kierunku edukacji umożliwiania - o dostosowaniu współczesnej edukacji do wyzwań zmieniającego się społeczeństwa oraz o szansach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą wykorzystanie najnowszych technologii w szkolnictwie.

Warto zapisać w kalendarzu

Wszystkich uczniów przygotowujących się do tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „Economy 2050 - zostań autorem science fiction”. W autorskim opowiadaniu zawodnicy będą mogli zaprojektować własną wizję tego, jak będzie rozwijać się światowa gospodarka w 2050 r. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody - markowe pióra wieczne oraz możliwość opublikowania pracy w publikacji „Przedsiębiorczość przyszłości”. Na zgłoszenia czekamy do 20 października br. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępny jest na naszej stronie internetowej www.olimpiada.edu.pl.

Gorąco zapraszamy na VI spotkanie z cyklu „Zaufanie i przedsiębiorczość”, które odbędzie się 22 października br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Do 27 października br. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „TechnoTalent”, organizowanego przez Fundację TechnoTalent. Jego uczestnikami mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci w wieku od 18 do 30 lat.

Już po raz kolejny serdecznie zapraszamy nauczycieli na bezpłatne szkolenie z zarządzania projektami, które tym razem odbędzie się 7 listopada 2015 r. w Gdańsku (al. Zwycięstwa 27). Szkolenie jest częścią programu pod nazwą „Project Management at School”, realizowanego przez PMI PC we współpracy z PMI Educational Foundation.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. 5 listopada br. startują warsztaty „Sztuka motywowania siebie i innych”.

Z przedsiębiorczego bloga

Z automatu - o gotówkomatach, czyli automatach do udzielania szybkich pożyczek.

Bardzo niszowy - o prywatnych firmach zajmujących się analizą językową uchodźców masowo napływających do krajów europejskich.

Alphabet z Google'a - o nowym pomyśle giganta branży internetowej - Google - i powołaniu przez niego holdingu Alphabet Inc.

Co słychać w biznesie

Jak się robi biznes na kawie - o tym, jak kawa na przestrzeni lat stała się najpopularniejszym napojem na świecie i jakie zyski z jej importu czerpie Brazylia - kraj jej pochodzenia.

Nobel za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu - o tegorocznym laureacie nagrody Nobla z dziedziny ekonomii - Angusie Deantonie i jego pracy nad problemami konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

Jak trudno przewidzieć ceny - o doświadczeniu przeprowadzonym przez Bank Macquarie Group, który postanowił sprawdzić, czy uczestnicy London Metal Exchange Week są w stanie określić kierunek i wartości rocznych zmian cen sześciu metali: ołowiu, aluminium, cyny, miedzi, cynku i niklu.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.