Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

8 grudnia 2015 – podanie szacunkowych progów punktowych na portalu internetowym Olimpiady Przedsiębiorczości.

11 stycznia 2016 – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji szkolnych XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2016 roku życzą organizatorzy XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

Polecamy

Kongres Rozwoju Edukacji – zachęcamy do obejrzenia prezentacji i filmów z wykładów, które zostały wygłoszone w ramach Kongresu Rozwoju Edukacji organizowanego w dniach 18-19 listopada br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Raport: Zakupy Świąteczne 2015 (wyniki badania świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i w Europie) – zachęcamy do zapoznania się z raportem firmy doradczej Deloitte, w którym przedstawiono bieżące trendy i zmiany w nawykach zakupowych Polaków i Europejczyków.

Liderzy Biznesu 2015: starą gwardię wyparli inwestorzy – zapraszamy do zapoznania się z rankingiem Liderów Biznesu „Forbesa” z 2015 roku.

Niebezpieczne związki pieniądza i władzy w Świecie Nowożytnym 1700-2000 – zachęcamy do przeczytania recenzji najnowszej książki Nialla Fergusona, historyka i publicysty ekonomicznego, który opisuje relację pieniądza i władzy w nowożytnym świecie.

Jeżeli start-up, to tylko w Polsce – zachęcamy do zapoznania się z rankingiem miejsc przyjaznych start-upom, w którym Warszawa zajęła wysokie, trzecie miejsce.

Znamy laureatów III edycji konkursu Pracodawca Jutra 2015 – zapraszamy do zapoznania się z listą przedsiębiorstw, które otrzymały tytuł laureata w tegorocznej edycji konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Około 2 miliony osób pracuje w Polsce „na szaro”. Wyniki raportu Shadow Economies in the Baltic Sea Region 2015 – zachęcamy do zapoznania się z wynikami raportu na temat szarej strefy m.in. w krajach bałtyckich. W badaniu zainicjowanym i koordynowanym przez Lithuanian Free Market Institute uczestniczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Warto zapisać w kalendarzu

Do 23 grudnia br. można zgłosić się do udziału w konferencji „Gospodarcze Otwarcie Roku”, której organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza. Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia 2016 roku w siedzibie KiG przy ulicy Trębackiej 4 w Warszawie. Weźmie w nim udział między innymi Marek Belka. Jego wystąpienie będzie dotyczyć  zależności stanu polskiej gospodarki od stabilnej polityki monetarnej państwa. Udział w konferencji jest bezpłatny.

1 stycznia 2016 roku rozpocznie się rejestracja do trzynastej edycji Dnia Przedsiębiorczości organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. To program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzony za pośrednictwem Internetu. Projekt ruszy 20 kwietnia 2016 roku.

Do 15 stycznia 2016 roku licealiści z całej Polski mogą zgłaszać się do II edycji konkursu „High School Business Challenge”. Jego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Biznesu działające przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wsparcie merytoryczne zapewnia Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Konkurs ma charakter drużynowy (mogą wziąć w nim udział zespoły liczące od 3 do 5 osób). Nagrodą dla zwycięskiej drużyny są praktyki w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz 7000 zł. Pozostali laureaci otrzymają atrakcyjny sprzęt elektroniczny. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej konkursu www.businesschallenge.pl.

Do 20 stycznia 2016 roku uczniowie z całej Polski mogą przesyłać prace do konkursu noworocznego „Wygraj drukarkę 3D” organizowanego przez firmę CadXpert. Zadanie konkursowe polega na napisaniu krótkiej odpowiedzi na pytanie „Jak wykorzystałbyś drukarkę 3D w swojej szkole i dlaczego to właśnie Twoją szkołę powinniśmy wybrać?”. Nagrodą główną w konkursie jest drukarka 3D MakerBot Replicator Mini. Otrzyma ją szkoła zwycięzcy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej konkursu: http://www.cadxpert.com.pl/edu_konkurs.html.

Z przedsiębiorczego bloga

Grudniowa gorączka zakupowa – o przedświątecznej „turystyce zakupowej” na granicy polsko–rosyjskiej.

Korki w szarej strefie – o problematyce korepetycji i stawkach pobieranych przez nauczycieli.

Bankowa ewidencja – o zmianach w prawie bankowym w 2016 roku, których celem będzie ułatwienie osobom uprawnionym dostępu do rachunków osób zmarłych.

Co słychać w biznesie

Duży ruch na rynku medycznym – o transakcjach sfinalizowanych na światowym rynku medycznym w 2015 roku.

Do solarium tylko z dowodem osobistym – o zaproponowanych przez Amerykańską Agencję ds. Leków i Żywności zmianach w amerykańskim prawie, na mocy których zabronione byłoby korzystanie z solariów przez osoby w wieku poniżej 18 lat.

Przybywa kobiet miliarderek – o wynikach raportu UBS i PricewaterhouseCoopers, które pokazują, że populacja pań miliarderek zwiększyła się w ciągu ostatnich 20 lat o 660%.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.