Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

3 marca 2016 r. – eliminacje okręgowe XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w siedzibach pięciu uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody: w SGH w Warszawie oraz na Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

4 marca 2016 r. – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji okręgowych na portalu Olimpiady.

7 kwietnia 2016 r. – eliminacje centralne XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Polecamy

Polska w czołówce państw najbardziej przyjaznych kobietom w biznesie – tak wynika z badania The 2015 Global Women Entrepreneur Leaders (GWEL) przeprowadzonego przez firmę Dell. Polska zajęła 8. pozycję i znalazła się tuż za Niemcami.

Najbardziej innowacyjne firmy świata w 2016 r. – według rankingu Fast Company najbardziej innowacyjną firmą świata w 2016 r. jest BuzzFeed – nowoczesny serwis informacyjny działający w branży social media. W czołówce rankingu znalazły się również Uber, Amazon i Apple.

Licealista rzucił rękawicę naukowcom z Harvardu – tegoroczny maturzysta jednego z chorzowskich liceów podczas kongresu Investing In Medical Innovation w Katowicach zaprezentuje swój wynalazek – technologię wytwarzania urządzeń służących do hodowli sztucznych organów.

Czy wspieranie przedsiębiorczości młodych ludzi pomoże zatrzymać ich w kraju? – na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź autorzy badania przeprowadzonego przez Work Service i CEED Institute. Wynika z niego, że aby zatrzymać młodych ludzi w kraju, niezbędnie należy wspierać przedsiębiorczość (np. ułatwiać procedury zakładania własnej działalności gospodarczej).

Na co marnujemy czas w pracy? – aż 57% pracowników przyznaje się do marnowania w pracy co najmniej jednej godziny dziennie – tak wynika z amerykańskiego badania „Wasting Time at Work”. Eksperci Work Service odnieśli wyniki amerykańskiego badania do polskich warunków i zaprojektowali autorski model statystyczny, na podstawie którego wyliczyli, że skumulowany koszt jednego zmarnowanego dnia pracy kosztowałby pracodawców ponad 360 mln zł.

Warto zapisać w kalendarzu

Uczelnie ekonomiczne zaangażowane w przygotowanie XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zapraszają tegorocznych maturzystów na dni otwarte. Licealiści będą mogli zapoznać się z ich ofertą edukacyjną w następujących terminach:

» 12 marca br.Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
» 13 marca br.Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
» 18 marca br.Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
» 1 kwietnia br.Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
» 6 i 7 kwietnia br.Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

10 marca br. zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję „Normalizacja w Szkole”, która odbędzie się w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Tematem wiodącym konferencji będzie „Stosowanie norm gwarancją jakości”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa.

Do 26 lutego br. maturzyści z całej Polski mogą zgłosić swój udział w 7. edycji konkursu „Talent za Talent”. Organizatorem jest studenckie stowarzyszenie Cognitis. Konkurs będzie przebiegał w trzech etapach: pierwszy to wypełnienie karty osiągnięć oraz wykonanie zadania indywidualnego, drugi – assessment centre, a ostatni – przemówienie na Gali Finałowej połączonej z inspirującymi warsztatami.

Do 23 maja br. najzdolniejsi i najbardziej aktywni maturzyści pochodzący z niezamożnych rodzin mogą zgłosić się do programu stypendialnego IX edycji Indeks Star2Star. Komisja spośród kandydatów wybierze 20 osób, które otrzymają stypendium w wysokości 1300 zł brutto miesięcznie. Będzie ono wypłacane przez cały regulaminowy okres studiów (zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia).

Z przedsiębiorczego bloga

L-4 - o fikcyjnych zwolnieniach i konsekwencjach wyłudzania zasiłku chorobowego.

Dzień zakochanych – o wpływie walentynek na wzrost gospodarczy.

Takie jak my – o akcji „Toy like me”, która skłoniła firmy produkujące zabawki do włączenia do swojej oferty zabawek odwzorowujących niepełnosprawność.

Co słychać w biznesie

Mity o byciu przedsiębiorcą – o trzech największych mitach związanych z prowadzeniem własnej firmy.

Przestępcy lubią wysokie nominały – o sposobach walki z oszustami finansowymi i praniem brudnych pieniędzy.

Sztuczna inteligencja domeną brytyjskich start-upów – o tym, dlaczego Microsoft, Amazon czy Apple zdecydowały się na wykupienie początkujących przedsiębiorstw zajmujących się rozwijaniem sztucznej inteligencji.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.