Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

7 kwietnia 2016 r. - eliminacje centralne XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

8 kwietnia 2016 r. - ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji centralnych XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

Polecamy

W Polsce innowacje nie idą w parze z kapitałem ludzkim – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko 8% przedsiębiorstw przemysłowych i 10% firm usługowych wdrożyło w ostatnim czasie innowacje w obszarze organizacji i zarządzania. Eksperci Work Service podkreślają, że budowa innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy bez wzrostu inwestycji w kapitał ludzki nie przyniesie poprawy jakości i wydajności pracy.

Czwarta rewolucja przemysłowa – związana jest nie tylko z przemysłem i coraz silniej oddziałuje na nasze życie osobiste i zawodowe. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest, jakie szanse i zagrożenia się z nią wiążą oraz czy czeka nas schyłek poszukiwania work-life balance i początek nowego trendu: tech-life harmony.

Raport: Pozyskanie kolejnego pokolenia liderów z generacji Y – to piąta edycja globalnego raportu, opublikowana przez Deloitte USA podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Raport omawia najistotniejsze problemy w relacjach między pracodawcami a tzw. millenialsami, czynniki motywujące do dokonywania zmian w karierze zawodowej i obawy z tym związane oraz ocenę roli biznesu w społeczeństwie.

Zrób selfie i płać kartą w sklepie - taki pomysł został przedstawiony przez firmę Mastercard na międzynarodowych targach Mobile World Congress w Barcelonie. Mastercard zamierza odejść od popularnych kodów PIN i zastąpić je weryfikacją danych biometrycznych. Pierwszym krajem, w którym firma zamierza wdrożyć swój pomysł, będzie Wielka Brytania.

Warto zapisać w kalendarzu

22 kwietnia br. Forum Obywatelskiego Rozwoju wraz z Bankiem Zachodnim WBK zapraszają nauczycieli na konferencję pt. „Po co nam ta ekonomia? Czyli jak skutecznie jej uczyć”, która odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Konferencja jest częścią VII edycji projektu edukacyjnego „Komiksy ekonomiczne”. Składać się będzie z czterech paneli tematycznych oraz dwóch serii warsztatowych, a zakończy ją wykład prof. Leszka Balcerowicza poświęcony ocenie stanu polskiej edukacji. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 kwietnia br.

21 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zaprasza kandydatów na studia do udziału w projekcie „Ekonomia Ekstremalna”. To rajd łączący zadania z dziedziny ekonomii, bankowości i finansów z zadaniami sportowymi.

Z przedsiębiorczego bloga

Wizerunek pracodawcy - o wynikach międzynarodowego sondażu, który został przeprowadzony wśród kadry pracowniczej i dotyczył wizerunku pracodawców - Randstad Award 2016.

Najszczęśliwsi - o przygotowanym na zlecenie ONZ World Happines Raport, w którym przedstawiono zestawienie pomiarów dobrego samopoczucia obywateli państw na świecie.

Przeciwko lichwie - o nowej ustawie antylichwiarskiej z dnia 11 marca 2016 r.

Co słychać w biznesie

Chiny potęgą edukacyjną - o tym, dlaczego Chiny poczyniły ogromne inwestycje w edukację i jakie będzie miało to przełożenie na światowe rynki gospodarcze w najbliższych latach.

Wielka Brytania powalczy ze słodkimi napojami – o wprowadzeniu nowego podatku od napojów słodzonych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, którego celem ma być walka z otyłością wśród dzieci.

Donald Trump jak terroryzm? – o zagrożeniach związanych z wyborem na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa – prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.