Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego Newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i uczniów pomocą w zgłębianiu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, a dla tych którzy startują w kolejnych etapach Olimpiady będą również cenną inspiracją w przygotowaniach do zawodów.


Olimpiada – ostatnie wydarzenia
i nadchodzące terminy

14 stycznia 2013 - ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji szkolnych na portalu Olimpiady.

12 lutego 2013 - termin nadsyłania wniosków o pokrycie kosztów noclegu zawodników podczas zawodów okręgowych

7 marca 2013 - eliminacje okręgowe Olimpiady, w siedzibach pięciu Komitetów Okręgowych

Polecamy

Mierniki wzrostu gospodarczego i koniunktura gospodarki - polecamy interaktywny pakiet dydaktyczny do nauki przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, przygotowany przez Fundację NBP. Materiał jest przystosowany do pracy z tablicą interaktywną, ale też i z komputerem. Już niedługo będzie go można pobrać bezpośrednio ze strony Fundacji.

Zostać przedsiębiorcą - zapraszamy do obejrzenia debaty zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej „Narodowy Program Przedsiębiorczości”. Materiał zainteresować może w szczególności młodych ludzi planujących założenie własnego biznesu. Zachęcamy też do systematycznego odwiedzania kanału PARP w witrynie Youtube, gdzie znaleźć można ciekawe wywiady, sprawozdania z konferencji i inne materiały multimedialne.

Młodym przedsiębiorcom polecamy także przewodnik „Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą”. Zawiera on m.in. informacje o dostępnych na rynku programach i narzędziach pomocy dla przedsiębiorców.

Równać szanse 2013 - z ciekawą inicjatywą ogólnopolskiego konkursu grantowego wystąpiła Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Beneficjentem działania będzie młodzież z miejscowości do 20 tys. mieszkańców - grantobiorcy zaproponować mają projekty, które rozwijać będą u młodych ludzi m.in. umiejętność samodzielnego i aktywnego planowania własnej przyszłości. Projekty realizowane będą w okresie 15 miesięcy, pomiędzy 1 lipca 2013 roku a 30 listopada 2014 roku.

Warto zapisać w kalendarzu

23 stycznia br. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zaprasza na wykład otwarty prof. Leszka Balcerowicza pt. „Odkrywając wolność”. Spotkanie odbędzie się w Starej Auli Budynku Głównego uczelni, przy ul. Rakowickiej 27. Po wykładzie autor podpisywał będzie zakupione książki. Zachęcamy do śledzenia kalendarium wykładów wolnościowych Profesora. Kolejne wykłady w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie.

Do 10 marca br. nadsyłać można prace w konkursie organizowanym przez Fundację Narodowego Banku Polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych reprezentowanych przez zespoły uczniów. Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy na temat „Nasze finanse. Jak zarządzać, oszczędzać i zarabiać?”, w formie prezentacji wykorzystującej tablicę interaktywną. Najlepszy zespół otrzyma nagrodę w wysokości 8 tys. zł, a jego opiekun – 2,5 tys. zł. Wysokie nagrody przewidziano też dla laureatów kolejnych miejsc. Zachęcamy do udziału.

Z przedsiębiorczego bloga

Misternie utkana pułapka - czyli o wpadaniu w spiralę zadłużenia.

Spory o money-back - czyli o podatku od premii za zakupy.

(Nie) tylko gotówka - Szwecja rozważa rezygnację z płatności gotówkowych. Czy pójdą za nią kolejne kraje?

Co słychać w biznesie

Co słychać w chińskiej gospodarce? - dane napływające z Chin zyskują już na świecie nie mniejszą uwagę niż te z Nowego Jorku.

Bransoletkowa innowacja Disneya - popularne parki rozrywki wdrażają nową inicjatywę marketingową. Czy przyniesie ona wzrost obrotów?

Nowa twarz Nike’a - golfista pochodzący z Irlandii Północnej został nowym ambasadorem Nike’a. Wartość jego kontraktu jest szacowana na około 100 mln dolarów.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 8. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.