Edycja IX

IX edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2013/2014. Odbyła się pod hasłem „Własna firma”.

Do udziału w IX edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się 23 tys. uczniów z ponad 1200 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe IX edycji w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych zawodników Liczba zgłoszonych szkół Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
SGH w Warszawie 4 365 247 17,7 247 osób
UE w Katowicach 4 669 263 17,8 250 osób
UE w Krakowie 4 034 239 16,9 243 osób
UE w Poznaniu 6 015 285 21,1 265 osób
UE we Wrocławiu 4 204 180 23,4 245 osób
Podsumowanie 23 287 1 214 19,2 1 250 osób

 

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

 

Eliminacje szkolne odbyły się 5 grudnia 2013 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test].

Według Regulaminu Olimpiady do eliminacji okręgowych miało zostać zakwalifikowanych łącznie (tj. ze wszystkich okręgów) 1250 osób, przy czym podział 1000 miejsc na okręgi był stały i wynosił po 200 miejsc na każdy okręg, a podział pozostałych 250 miejsc dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych kwalifikowani byli zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (10 grudnia 2013 r.) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne IX edycji - szacunkowe progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowy próg punktowy
SGH w Warszawie 32,5
UE w Katowicach 28,5
UE w Krakowie  30,5
UE w Poznaniu  32,5
UE we Wrocławiu  26,0

 

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 13  stycznia 2014 r. po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1261 osób.

 

 

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne IX edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe (w nawiasie liczba punktów za pytania trudniejsze)
SGH w Warszawie 248 33,0 (20,0)
UE w Katowicach 251 28,5 (17,0)
UE w Krakowie 248 30,5 (22,0)
UE w Poznaniu 267 31,0 (19,0)
UE we Wrocławiu 247 26,0 (15,0)
Razem 1 261  

 

Eliminacje okręgowe odbyły się 6 marca 2014 r. równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników (w Poznaniu - 51 zawodników), którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];
– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz dokonaniu prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem przed Komisją Okręgową [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy utworzyli zespoły liczące po 5 osób. Liderem każdego zespołu, który dobierał do swojej drużyny cztery osoby, był jeden z dziesięciu zawodników, którzy osiągnęli w teście najwyższe wyniki.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych.

 

 

 

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe IX edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
SGH w Warszawie 44,0 100,5
UE w Katowicach 23,0 93,5
UE w Krakowie 27,5 87,0
UE w Poznaniu 30,0 81,2
UE we Wrocławiu 31,0 98,0

 

Podczas eliminacji okręgowych wszyscy uczniowie otrzymali nagrody - uprawnienia do udziału w specjalnym kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej oraz publikacje od Wydawnictwa Difin. Ich szkoły uzyskały rabat na licencję systemu antyplagiatowego „Antyściąga”.

Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży przypisało ponadto szczęście w losowaniu nagrody specjalnej zawodów - placówka ta otrzyma wysokiej klasy tablicę interaktywną do prowadzenia zajęć multimedialnych, ufundowaną przez firmę Plagiat.pl.

[zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych]. 

 

Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 10 kwietnia 2014 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test] oraz na napisaniu krótkiego eseju [zobacz tematy esejów];
– w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji].

 

Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale. Zwycięzcą zawodów został Michał Borek z XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Warszawie.


[zobacz pełną listę laureatów]   [zobacz galerię zdjęć]

[zobacz film z eliminacji centralnych].

 

 Tabela 5. Eliminacje centralne IX edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych  Wynik zwycięzcy IX edycji (suma punktów za test, esej i prezentację) 
Eliminacje centralne   49,0  132,0

 

10 czerwca 2014 r. w SGH w Warszawie odbyła się gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której laureaci IX edycji zawodów i ich opiekunowie merytoryczni odebrali dyplomy i nagrody. Na laureatów czekają ponadto indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce i stypendia. Zwycięzcom gratulacje złożyli prof. Tomasz Szapiro – rektor SGH, prof. Eugeniusz Gatnar – członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz prof. Leszek Balcerowicz. W trakcie uroczystości ogłoszono hasło kolejnej edycji zawodów – „Zarządzanie zmianą”.

Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Do udziału w IX edycji zgłosiło się ponad 23 tys. uczniów z 1200 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zwycięzcą zawodów został Michał Borek z XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Warszawie.

Na uroczystości 10 czerwca br. spotkali się najlepsi zawodnicy, ich opiekunowie merytoryczni, a także przedstawiciele partnerów Olimpiady, mediów i uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody. W trakcie uroczystości prof. Leszek Balcerowicz wygłosił wykład pt. „Odkrywając wolność”.

 

Do 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności nawiązał również prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, który gratulując zwycięzcom Olimpiady, podkreślił wpływ, jaki na postrzeganie przedsiębiorczości miał przełom 1989 roku: „teraz bycie przedsiębiorczym to bycie innowacyjnym, bycie kreatywnym, to synonim zaradności. I właśnie nasza Olimpiada, którą wspiera Narodowy Bank Polski, te wartości kultywuje i wzmacnia”.

W imieniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pan Mirosław Czyżewski pogratulował uczniom uporu i konsekwencji, a opiekunom merytorycznym podziękował za czas włożony w pracę z uczniami, zauważając, jak ważna jest indywidualna relacja będąca jednym z kluczowych czynników sukcesu.

Laureaci, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc, i ich opiekunowie merytoryczni otrzymali najnowsze modele iPadów, kolejni − z miejsc 6−15 oraz 16−25 – funkcjonalne tablety. Ponadto dziesięcioro najlepszych zawodników otrzymało stypendia w wysokości 5 tys. zł. Współorganizatorzy Olimpiady – pięć publicznych uczelni ekonomicznych: SGH w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – przewidzieli dla zwycięzców indeksy oraz znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Natomiast szkoły laureatów otrzymają pakiety publikacji i prenumeraty, które ułatwią uczniom przygotowania do Olimpiady w kolejnym roku szkolnym.

Wyniki Olimpiady już od trzech lat uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.

Olimpiada dofinansowana jest ze środków Partnerów Strategicznych – Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

Celem Olimpiady jest promocja przedsiębiorczości i wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło przewodnie IX edycji brzmiało „Własna firma”.

***

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Partnerami Strategicznymi byli Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Olimpiada była współfinansowana była ze środków NBP, PAFW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Perspektywy”, „Głos Nauczycielski”, NBPortal oraz Interklasa.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości