Olimpiada Przedsiębiorczości jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są wiedza, umiejętności oraz postawy (w tym przede wszystkim szeroko rozumiane postawy przedsiębiorcze), a także wyrażające je zachowania przedsiębiorcze.
Cele
Celem głównym Olimpiady jest wzbudzenie oraz wzmocnienie zachowań przedsiębiorczych uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski poprzez realizację trzystopniowych zawodów XVI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, w roku szkolnym 2020/2021.
Cel główny zostanie osiągnięty poprzez następujące cele szczegółowe:
Metodyka
Przebieg poszczególnych etapów Olimpiady opiera się na metodach sprawdzających zarówno wiedzę, umiejętności, jak i postawy oraz formach zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Rodzaj stosowanych metod uzależniony jest od stopnia Olimpiady – im wyższy, tym większe nastawienie na sprawdzenie umiejętności oraz postaw.
I stopień Olimpiady – eliminacje szkolne (jednoetapowe)
Etap 1. TEST (praca indywidualna)
II stopień Olimpiady – eliminacje okręgowe (dwuetapowe):
Etap 1. TEST (praca indywidualna)
Etap 2. ZADANIE SYTUACYJNE z obroną rozwiązania przed Komisją (praca grupowa)
III stopień Olimpiady – eliminacje centralne (trzyetapowe):
Etap 1. TEST (praca indywidualna)
Etap 2. ELEVATOR PITCH – prezentacje pomysłu na własny biznes z pytaniami Komisji (praca indywidualna)
Etap 3. Quiz „1 z 10" (praca indywidualna w grupie)
Dwuetapowość II stopnia (eliminacje okręgowe) oraz trzyetapowość III stopnia (eliminacje centralne) Olimpiady Przedsiębiorczości zakładająca, że w pierwszej części zawodnicy wypełniają test, w drugiej zaś stosowane są metody odwołujące się do umiejętności, postaw i zachowań przedsiębiorczych (zadanie sytuacyjne, prezentacja w interakcji z komisją oceniającą) ma zapewnić z jednej strony wysoce zobiektywizowaną formę sprawdzania wiedzy, z drugiej zaś umożliwić komisji ocenę umiejętności i postaw uczestników.
Zakres tematyczny
Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z podstawą programową dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzony o zagadnienia związane z hasłem przewodnim edycji.
Zakres tematyczny tworzą: blok stały oraz blok zmienny, związany z corocznie ustalanym hasłem przewodnim.
Hasło przewodnie XVI edycji Olimpiady to „Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju”. Dotyczy ono przede wszystkim następujących obszarów:
Ile wynosi całkowity zysk z produktu C przedstawionego w pytaniu 48?
3 000 000,
5 000 000,
10 000 000,
50 000 000.