Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

16 stycznia 2015 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń do II edycji konkursu Komentuj i Zdobywaj Wiedzę na portalu Olimpiady.

5 marca 2015 – eliminacje okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości.

---

12 stycznia 2015 – publikacja oficjalnych wyników eliminacji szkolnych Olimpiady Przedsiębiorczości.

Polecamy

Inspirujące koncepcje dla liderów biznesu, które pomagają działać efektywniej, prezentuje opracowanie pt. Nowe idee zarządzania i przywództwa – zachęcamy do lektury.

Po co przedsiębiorcom analogie? Warto przeczytać artykuł pt. "Nie bądź Neymarem swojego biznesu", który przekonuje, że myślenie odwołujące się do analogii jest bardzo przydatne w rozwiązywaniu trudnych problemów - pozwala spojrzeć na własny biznes z nowej perspektywy i zapożyczyć z innych dziedzin ciekawe rozwiązania.

Ponad 5 tysięcy firm powstało w ostatniej dekadzie na 10 polskich uczelniach. Ranking "Top 10 Startup Friendly" stworzony przez AIP prezentuje 10 uczelni, które najlepiej realizowały w ostatniej dekadzie zamysł pomagania młodym przedsiębiorcom. Rekordzistą, zarówno w stolicy, jak i całej Polsce, jest Szkoła Główna Handlowa – przy AIP działającym w niej od 2006 roku stworzono ponad tysiąc firm.

Zapraszamy Państwa uczniów do udziału we współorganizowanym przez naszą Fundację konkursie drużynowym o tematyce biznesowej – High School Business Challenge. Uczestnicy podczas drużynowego rozwiązywania case studies przygotowanych przez laureatów i finalistów olimpiad ekonomicznych będą mogli wykazać się znajomością praktycznej wiedzy biznesowej i niestandardowym, kreatywnym myśleniem. Zapisy do HSBC trwają tylko do 18 stycznia br.

"Młodzi Przedsiębiorczy - program nauczania ekonomii w praktyce w szkole ponadgimnazjalnej" zajął trzecie miejsce w konkursie „Szkoła się opłaca - edycja 2014". Zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi materiałami i skorzystania z doświadczeń projektu.

Osoby posiadające uprawnienia nauczycielskie do 31 stycznia br. mogą złożyć dokumenty na Studia Podyplomowe "Przedsiębiorczość dla nauczycieli" na Uniwersytecie Łódzkim. Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

GPW w Warszawie oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach Szkoły Giełdowej zapraszają do udziału w odpłatnym kursie dla początkujących inwestorów "Podstawy inwestowania na giełdzie". Kurs odbędzie się w dniach 27 – 29 marca br. i obejmuje 14 godzin wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich, praktyków i specjalistów rynku kapitałowego.

W ramach projektu "Poznań Młodych" pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu organizowana jest seria warsztatów prowadzonych przez znane osoby, które odniosły sukces zawodowy, Celem zajęć jest poszerzenie horyzontów młodych ludzi (w wieku 15-19 lat), a także umożliwienie im rozwijania zainteresowań i pasji oraz skonfrontowania posiadanej wiedzy teoretycznej z praktycznym doświadczeniem zaproszonych gości. Projekt organizowany jest w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

W 2015 r. odbędzie się kolejna edycja "Gdańsk Business Week". Do udziału w projekcie oferującym ogromną dawkę wiedzy związanej z biznesem i możliwość poznania ciekawych ludzi ze świata przedsiębiorczości, zarówno z Polski, jak i ze Stanów Zjednoczonych, zaproszona jest młodzież w wieku 15-19 lat zamieszkującą na terenie Metropolii Gdańskiej.

Warto zapisać w kalendarzu

19 stycznia br. w godz. 17-19.30 w Bydgoszczy będzie można wziąć udział w 11. edycji "Przedsiębiorczego Poniedziałku", czyli otwartym, bezpłatnym spotkaniu, na którym doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się wiedzą z osobami planującymi założyć własne firmy lub pragnącymi udoskonalić prowadzoną przez siebie działalność. Tematem przewodnim styczniowej edycji są koncepcje biznesowe i strategie rozwoju firmy.

21 stycznia br. w SGH w Warszawie odbędzie się kolejne seminarium Oddziału Warszawskiego PMI Poland Chapter. Tym razem seminarium pt. "Postęp zawdzięczamy szaleńcom czy kierownikom projektów?" poprowadzi Piotr Ogonowski. Wstęp płatny.

25 marca br. w czasie 12. edycji "Dnia Przedsiębiorczości" uczniowie będą mogli odbyć kilkugodzinne praktyki w wybranym miejscu pracy i zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie. Projekt sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Z przedsiębiorczego bloga

Recepta dla niepłacących – czyli o sposobie na zredukowanie zobowiązań czynszowych zadłużonych mieszkańców.

Po zmianach po staremu – czyli o tym jakie nowe indeksy giełdowe będą publikowane przez GPW, a które znikną z tabel giełdowych.

Więcej niż bank – czyli o banku, który promuje przedsięwzięcia biznesowe swoich klientów.

Co słychać w biznesie

Kontrowersyjna kampania reklamowa McDonald’s – czyli o przekazie reklamowym, który wywołał w Stanach Zjednoczonych falę żywiołowych dyskusji.

Bogaty biednego nie zrozumie – czyli o wnioskach z ankiety na temat poglądów biednych i bogatych obywateli przeprowadzonej w USA.

Mark Zuckerberg skutecznie! promuje czytanie – czyli o akcji „Rok książek” (ang. „A Year of Books”) zainicjowanej na Facebooku przez Marka Zuckerberga, która jest przykładem siły oddziaływania serwisów internetowych.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 10. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.