Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

24-28 marca br. - XXII edycja Innowatorium - Tygodnia Przedsiębiorczości, zorganizowana w powiecie łukowskim.

3 kwietnia br. - termin nadsyłania prezentacji na eliminacje centralne

10 kwietnia br. - eliminacje centralne Olimpiady (w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie)

Polecamy

Polecamy lekturę tekstu przedstawiającego wnioski z badania nastrojów gospodarczych wśród MŚP przeprowadzonego w 2013 r. przez Instytut Badań i Analiz. Badanie to dostarcza danych na temat obaw mikro- i małych przedsiębiorców związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2014 roku.

Polecamy artykuł o uczestnikach konkursu „Mój pierwszy biznes przed 20-tką" - „Wrocławscy licealiści uczą się jak się robi interesy. Najlepsi mogą zrealizować swój biznesplan”.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem firmy Deloitte: „TMT Predictions 2014 - prognozy dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji" oraz do wysłuchania podcastu (w języku angielskim) na temat raportu.

Z najnowszych zasobów czasopisma „e-mentor” polecamy:
- Czego (nie) uczy szkoła - refleksje uczniów dorosłych
- Absolwenci szkół wyższych na rynku pracy
- Assessment Center jako metoda rozwojowa

Warto zapisać w kalendarzu

2 kwietnia br. odbędzie się XI edycja „Dnia przedsiębiorczości", organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jest to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego ideą jest przekazywanie młodzieży wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy.

Do 5 kwietnia br. przyjmowane są zgłoszenia udziału w bezpłatnej konferencji pt. „Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach”, adresowanej do nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie i ekonomii w praktyce, która odbędzie się 11 kwietnia br. w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Minister Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji sprawują nad nim patronat honorowy.

Młode osoby w wieku od 18 do 35 roku życia, które mają swój pomysł na biznes i chcą go realizować w Łodzi, mogą wziąć udział w VI edycji Konkursu Młodzi w Łodzi - Mam Pomysł na Biznes. Zgłoszenia są przyjmowane do 14 kwietnia br.

W dniach 13-14 maja br. w Warszawie odbędą się: kolejna, IV edycja Forum Młodych Przedsiębiorców oraz WARP Conference 2014. Wstęp płatny.

W dniach 22-23 maja br. w Gdańsku odbędzie się infoShare - bezpłatna konferencja IT & NewMedia, w ramach której zostanie wydzielona specjalna strefa dedykowana startupom : InfoShare StartupZone. Będzie to szansa dla innowacyjnych start-upowców, posiadających co najmniej wersję demonstracyjną swojego produktu, aby pokazać swoje projekty doświadczonym mentorom i inwestorom oraz zdobyć liczne nagrody. Termin zgłoszeń upływa 31 marca br.

Konkurs Youth Citizen Entrepreneurship - mogą w nim wziąć udział młodzi ludzie z całego świata w wieku od 15 do 30 lat - wygrają ci, którzy przedstawią najciekawsze pomysły na własny biznes. Organizatorami konkursu są: Goi Peace Foundation, Stiftung Entrepreneurship oraz UNESCO. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 czerwca br. Głosowanie zakończy się 31 lipca 2014 r.

Z przedsiębiorczego bloga

Zmiany, zmiany - czyli o dwóch nowych indeksach: WIG50 i WIG250, które zaczęła publikować Giełda Papierów Wartościowych.

Przyjezdni biznesmeni - czyli o 6 miejscu Polaków na liście nacji zakładających największą liczbę przedsiębiorstw w Zjednoczonym Królestwie.

Z dojazdem - czyli o powiększającym się rynku mobilnych usług.

Co słychać w biznesie

Kobiety zaczynają rządzić brytyjskim biznesem - kampanie uświadamiające ekonomiczne i biznesowe korzyści płynące z wykorzystania potencjału kobiet przyniosły skutek w Wielkiej Brytanii - nastąpił tam wzrost obecności kobiet w kierownictwie dużych firm.

Ikea żywicielem startupów - klienci Ikei dzięki meblowym startupom zajmującym się dostosowywaniem standardowych mebli do indywidualnych potrzeb mają możliwość zaprojektowania niepowtarzalnego wystroju wnętrza w rozsądnej cenie.

Czy inwestorem trzeba się urodzić? - Naukowcy przekonują, że o taktyce inwestora, poza wiedzą i umiejętnościami, decydują również czynniki biologiczne i środowiskowe.

Inne zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym 9. edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.