Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

11 stycznia 2016 r. – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji szkolnych na portalu Olimpiady.

3 marca 2016 r. – eliminacje okręgowe XI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w siedzibach 5 uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody: w SGH w Warszawie oraz na Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

4 marca 2016 r. – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji okręgowych na portalu Olimpiady.

Polecamy

30 under 30 Europe – polski zespół znalazł się na prestiżowej liście „30 under 30 Europe” publikowanej przez magazyn „Forbes”. Paulina i Rafał Bruszewcy zostali wyróżnieni w kategorii „Przedsiębiorcy społeczni” za założenie platformy Social Wolves. Za pośrednictwem platformy prowadzone są programy wspierające przedsiębiorczość i odpowiedzialność społeczną młodych ludzi. Laureaci organizują między innymi konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów „Zwolnieni z teorii”. Zachęcamy do zapoznania się z listą pozostałych osób wyróżnionych przez magazyn.

Tu warto żyć, tam wychowywać dzieci, a biznes rozkręcać w tym kraju – podczas Forum Ekonomicznego w Davos opublikowano raport dotyczący jakości życia w poszczególnych krajach świata. Zachęcamy do zapoznania się z listą państw, w których poziom życia jest najwyższy, najprężniej rozwija się karierę zawodową i najłatwiej wychowuje dzieci.

Jak zautomatyzować uczenie się? 8 kluczowych zasad – istnieje kilka strategii szczególnie pomocnych w tworzeniu nawyku uczenia się w pracy. Opisuje je Gretchen Rubin, autorka książki „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”.

Roboty wypierają tradycyjny przemysł – nowoczesne maszyny i roboty wykorzystywane są już niemal w każdej gałęzi przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest precyzja, siła i bezpieczeństwo pracowników. Przykładem nowoczesnej automatyzacji pracy jest podwrocławskie centrum logistyczne Amazona, w którym do podnoszenia i przewożenia towaru przeznaczonego do wysyłki wykorzystuje się zaawansowane technologicznie roboty.

Polska 23. w rankingu innowacyjności – Bloomerang Innovation Index opublikował własny ranking innowacyjnych krajów świata. Pierwsze miejsca niezmiennie zajmują Korea Południowa, Niemcy i Szwecja. Polska uplasowała się tuż za Chinami na mocnej, 23. pozycji. Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

TMT Predictions 2016, Prognozy dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji – raport prezentuje perspektywy na najbliższe 12-18 miesięcy w dziedzinie sektora technologii, mediów i telekomunikacji na świecie. Z raportu wynika m.in., że technologie kognitywne (np. komputerowe rozpoznawanie dźwięku, techniki przetwarzania języka naturalnego) wkrótce będą powszechnie używane w pracy przedsiębiorstw.

Warto zapisać w kalendarzu

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości po raz XV będzie realizować program stypendiów pomostowych skierowanych do maturzystów z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą podjąć naukę na wyższych uczelniach. Program, poprzez ufundowanie stypendium na I rok studiów, wspiera młodych ludzi i stanowi furtkę do rozbudowanego systemu stypendialnego na kolejne lata. Stypendyści, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, mają szansę uzyskać dalsze wsparcie. Nowa edycja ruszy na wiosnę bieżącego roku. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej http://www.stypendia-pomostowe.pl.

25 stycznia br. rusza konkurs na scenariusz lub krótki film pt. „Moja wymarzona lekcja przedsiębiorczości”. Konkurs organizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi i adresowany do wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu.

4 lutego br. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na bezpłatne warsztaty pokazowe studiów menedżersko-trenerskich Master of Business Training. Warsztaty podzielone będą na 2 części (trenerską i menedżerską) i odbędą się w godz. 10.00-16.00 w gmachu głównym Uniwersytetu.

22 lutego br. Akademia Innowacyjnego Biznesu zaprasza na bezpłatne szkolenie „Ekspansja zagraniczna jako ważny czynnik rozwoju polskich firm”. Szkolenie odbędzie się o godz. 16.00 w gmachu głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

26 i 27 lutego br. Perspektywy zapraszają na XXV Międzynarodowy Salon Edukacyjny w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas targów prezentowana będzie oferta edukacyjna szkół wyższych skierowana do tegorocznych maturzystów. Nowością będzie Salon Idei, podczas którego odbędą się ekspercka debata programowa oraz spotkania z przedstawicielami firm prezentujących się na targach.

Z przedsiębiorczego bloga

Zasmartfonowani - o dynamicznym rozwoju mobilnego marketingu.

Drużyna marzeń - o nowym projekcie koncernu samochodowego Toyota, realizowanym przez najlepszych specjalistów, którzy tworzą prawdziwy „dream team”.

Uważaj konsumencie - o wydanym (po raz pierwszy w historii) przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzeżeniu konsumenckim.

Co słychać w biznesie

Iran bez sankcji związanych z programem atomowym – o zniesieniu sankcji gospodarczych wobec Iranu.

Polityczne oddziaływanie klocków Lego – o reakcji Lego Group na wykorzystywanie klocków do celów politycznych i gospodarczych.

Kalendarz finansowy, czyli wskazówki dla szukających oszczędności – o opracowanym przez Money Advice Service kalendarzu zarządzania domowymi finansami.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.