Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

25-29 kwietnia 2016 r. – XXIX edycja projektu Innowatorium „Tydzień Przedsiębiorczości” zorganizowana dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Jordanowie (powiat suski).

Polecamy

Nowa, bezpłatna aplikacja mobilna NBP – celem aplikacji Portfel jest wsparcie w organizacji codziennych wydatków. Aplikacja umożliwia notowanie dokonywanych zakupów i przypisywanie ich do odpowiedniej kategorii. Na podstawie wprowadzonych danych Portfel przedstawia informacje o nawykach zakupowych i podpowiada, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe.

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat – w rankingu amerykańskiego „Forbesa” Game Changers znalazło się 30 postaci, które już zmieniły otaczającą nas rzeczywistość, a jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. To szefowie lub przedstawiciele błyskawicznie rozwijających się firm technologicznych, twórcy nowych rozwiązań z zakresu medycy, biotechnologii oraz tzw. ekonomii współdzielenia.

Ludowa przedsiębiorczość: nowe zjawisko ukraińskiego życia gospodarczego – kryzys gospodarczy i rosnąca korupcja na Ukrainie przyczyniły się do wzrostu popularności koncepcji „ludowej przedsiębiorczości” – prowadzenia działalności gospodarczej poza kontrolą państwa, a opartej na umowie przedsiębiorcy ze wspólnotą lokalną.

Najlepszymi przedsiębiorcami są misjonarze, nie najemnicy – zdaniem Johna Doerra, znanego inwestora i partnera w firmie Kleiner Perkins, najważniejsze są przekonania i sposoby postępowania przedsiębiorcy. Perkins najbardziej ceni sobie współpracę z tzw. misjonarzami, którzy koncentrują się na zacieśnianiu relacji ze swoimi klientami i współpracownikami, a działalność inwestycyjną traktują jako przygodę.

Zatrzymać i zatrudnić pracownika to główne wyzwania pracodawców w Polsce – rynek pracownika w Polsce staje się rzeczywistością. Wskazują na to wyniki badania zrealizowanego przez Millward na zlecenie Work Service S.A. Co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracownika, a 3 na 4 pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry. Ponadto aż 68 proc. firm czuje presję płacową ze strony pracowników, a co trzeciego przedsiębiorcę niepokoją rosnące koszty zatrudnienia. Niestety, pracodawcy jeszcze nie wiedzą, jak odpowiedzieć na nowe wyzwania rynkowe.

Warto zapisać w kalendarzu

9 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na wykład otwarty pt. „Odpowiedzialny biznes jako sposób budowania relacji ze społecznościami lokalnymi”. Wykład wygłosi p. Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

14 maja br. Noc Muzeów po raz pierwszy odbędzie się z udziałem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji dla zwiedzających gmachy uczelni. Główną z nich będzie Gra Miejska, której uczestnicy będą mieli okazję poznać różne aspekty ekonomii, biznesu i gospodarki – świetnie się przy tym bawiąc. Dla zwiedzających przewidziany jest spacer historyczny z przewodnikiem, stoiska informacyjne, możliwość zakupu książek i gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek. Noc Muzeów w Szkole Głównej Handlowej rozpocznie się o godzinie 19.00 i potrwa do 1 w nocy.

21 maja br. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zaprasza kandydatów na studia do udziału w projekcie „Ekonomia Ekstremalna”. To rajd łączący zadania z dziedziny ekonomii, bankowości i finansów z zadaniami sportowymi.

15 i 16 czerwca br. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zaprasza na Impact’16 – najważniejsze polskie wydarzenie dotyczące nowej gospodarki. Podczas spotkania omówione zostaną tematy kluczowych wyzwań i szans związanych z rozwojem przedsiębiorczości, innowacji i cyfryzacji, będących fundamentem nowoczesnej gospodarki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Do 30 czerwca br. wszystkie osoby interesujące się przedsiębiorczością i ekonomią, a przede wszystkim finansami publicznymi, mogą zgłaszać się do konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to...” organizowanego przez portal „Obserwator Finansowy” należący do Narodowego Banku Polskiego. W tegorocznej, 5. edycji konkursu kapituła wyodrębniła specjalną kategorię dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimanzjalnej. Przedmiotem pracy konkursowej powinna być analiza jednej z wybranych dziedzin lub gałęzi szeroko rozumianego sektora publicznego (jak np. opieka zdrowotna, emerytury czy finanse publiczne). Autorskie omówienie problemu można zaprezentować w formie pisemnej lub poprzez nagranie materiału wideo. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 lipca br.

Z przedsiębiorczego bloga

Wspólna przestrzeń – o nowojorskim projekcie start-up WeWork, który oprócz biurka i niezbędnej infrastruktury daje swoim klientom możliwość nawiązania bliższych relacji zawodowych.

Rozszerzanie brandu – o przykładach unikatowych produktów, niezwiązanych z działalnością firmy, a wykorzystywanych do kreowania marki w działaniach marketingowych.

Czarna przy stoliku – o przeprowadzonym przez serwis Thrillist badaniu dotyczącym spożycia kawy w kawiarniach w poszczególnych stolicach świata.

Co słychać w biznesie

Jak właściwie zarządzań czasem cz.1 – o tym, jakimi zasadami kierować się, planując listę zadań i obowiązków zawodowych.

McDonland’s wychodzi na prostą – o zmianach w strategii koncernu, które przyniosły globalny spadek kosztów o 10% i które docenili inwestorzy giełdowi.

Lemoniadowy biznes 11-latki – o sukcesie firmy 11-letniej amerykanki, której produkty sprzedawane są w 55 amerykańskich sklepach spożywczych sieci Whole Food, światowego lidera w dziedzinie żywności naturalnej i organicznej.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XI edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.