Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej propozycji comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje będą dla Państwa i dla uczniów pomocą w poszerzaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.


Olimpiada - ostatnie wydarzenia i nadchodzące terminy

25 listopada 2016 roku – seminarium dla nauczycieli przygotowujących uczniów do Olimpiady Przedsiębiorczości; spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Szkole Głównej Handlowej. Zapisy od 15 do 20 listopada poprzez stronę www.olimpiada.edu.pl, a szczegóły wydarzenia prześlemy w oddzielnej korespondencji.

28 listopada 2016 roku – potwierdzenie otrzymania testów przez Komisje Szkolne w Panelu Komisji Szkolnych (panel.olimpiada.edu.pl).

1 grudnia 2016 roku, godz. 9:00 – eliminacje szkolne XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

1 grudnia 2016 roku, godz. 12:00 – publikacja klucza odpowiedzi do testu eliminacji szkolnych na portalu Olimpiady (www.olimpiada.edu.pl).

5 grudnia 2016 roku – ostateczny termin wysyłania protokołów z eliminacji szkolnych (decyduje data stempla pocztowego).

6 grudnia 2016 roku – podanie szacunkowych progów punktowych kwalifikujących do eliminacji okręgowych Olimpiady.

11 stycznia 2017 roku – ogłoszenie oficjalnych wyników eliminacji szkolnych na portalu Olimpiady (www.olimpiada.edu.pl).

Polecamy

Aplikacja mobilna „Olimpiada Przedsiębiorczości” – przygotowanie do zawodów jeszcze nigdy nie było tak proste! Udostępniamy interaktywną aplikację na smartfony, która umożliwia efektywny trening przed kolejnymi etapami Olimpiady. Aplikacja składa się z pytań testowych z poprzednich edycji zawodów. Każde pytanie opatrzone jest komentarzem eksperckim, co dodatkowo sprzyja poszerzeniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, zarządzania, marketingu czy psychologii biznesu.

Baza zadań i testy interaktywne – podczas wspólnej nauki z uczniami, szczególnie polecamy skorzystanie z materiałów dostępnych na portalu Olimpiady. W bazie zadań znajdują się pytania testowe z poprzednich edycji zawodów. Testy dostępne są w trzech wariantach: 1) czyste arkusze, 2) arkusze z kluczem odpowiedzi oraz 3) arkusze z kluczem odpowiedzi i komentarzami merytorycznymi. Zachęcamy również uczniów do spróbowania sił w testach interaktywnych, które stanowią symulację testu z prawdziwych zawodów.

Platforma e-learningowa Olimpiady Przedsiębiorczości – w ramach przygotowań do zawodów zachęcamy do korzystania z zasobów dydaktycznych dostępnych na platformie e-learningowej zawodów. Użytkownikom platformy udostępniamy wykłady wzbogacone o filmy multimedialne z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, zarządzania czy przywództwa w biznesie.

Olimpiada Przedsiębiorczości – moje doświadczenia i historie laureatów – specjalnie dla naszych zawodników przygotowaliśmy dwanaście filmów, w których przedstawiamy sylwetki laureatów poprzednich edycji Olimpiady. Laureaci dzielą się w nich swoim doświadczeniem związanym z przygotowaniem do udziału w zawodach, podpowiadają, jak radzić sobie ze stresem i wystąpieniami publicznymi. Podsumowują również swój udział w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i jego wpływ na życiowe wybory. Można śmiało powiedzieć, że nasi laureaci to ludzie sukcesu! Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Lista 100 Największych Polskich Firm Prywatnych – pierwsze miejsce w rankingu Forbesa zajął Cyfrowy Polsat. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi firmami uwzględnionymi w zestawieniu.

Chcesz być liderem? Poszukuj coraz trudniejszych zadań! – najlepsi liderzy to osoby, które stale się uczą i zdobywają nowe kompetencje. Sposobem na to, aby nieustannie się rozwijać, jest stawianie sobie coraz trudniejszych wyzwań.

Wyniki badania OECD „Piśmienność finansowa państw” – z badań wynika, że Polacy mają najniższą wiedzę finansową spośród obywateli państw członkowskich OECD. Polskie społeczeństwo nie potrafi korzystać z instrumentów finansowych oraz możliwości, jakie stwarza świat finansów. Zwiększanie świadomości finansowej Polaków możliwe jest tylko dzięki ustawicznej edukacji, która powinna rozpoczynać się już od wczesnego dzieciństwa.

Warto zapisać w kalendarzu

Między 14 a 20 listopada br. – obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP). Celem inicjatywy jest promocja postaw przedsiębiorczych poprzez organizację spotkań, warsztatów i konferencji na teranie całego kraju. W tegorocznej edycji ŚTP szczególnie polecamy:

» 15 listopada br., Katowice – konferencja pt.: „Od czego zacząć? Studia vs rynek pracy”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie możliwości stwarza rynek pracy, jakie są alternatywy dla pracy etatowej oraz jak zrobić dobre pierwsze wrażanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
» 15 listopada br., Kraków – wykład pt.: „Jak i gdzie aktywnie szukać pracy?”. Słuchacze poznają metody efektywnego poszukiwania pracy oraz dowiedzą się, na co szczególnie zwrócić uwagę w ofertach zatrudnienia.
» 15 listopada br., Wrocław – symulacyjna gra ekonomiczna. Celem zabawy jest zgromadzenie jak największej ilości aktywów, a przy okazji sprawdzenie własnych umiejętności z zakresu podejmowania decyzji, planowania, nawiązywania kontaktów handlowych i negocjacji.
» 15 listopada br., Poznań – warsztaty pt.: „Wizerunek własną szansą na sukces – sztuka autoprezentacji”. Celem spotkania jest rozwijanie umiejętności kreowania wizerunku na potrzeby rynku pracy.
» 19 listopada br., Warszawa – warsztaty pt.: „Daj się ponieść wyobraźni – trening twórczego myślenia dla przedsiębiorców”. Celem spotkania jest rozwijanie umiejętności twórczego myślenia oraz zachęcenie do poszukiwania oryginalnych rozwiązań w życiu codziennym oraz w obszarze przedsiębiorczości.
16 listopada br. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu „Od pomysłu do własnej firmy, czyli jak zmienić teorię w praktykę”. Spotkanie poprowadzą absolwenci Uniwersytetu i doświadczeni przedsiębiorcy, którzy przekonywać będą, że dobra intuicja rynkowa połączona z gruntownym przygotowaniem teoretycznym stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

Z przedsiębiorczego bloga

Przywództwo w szkole – o holenderskim systemie edukacji – jego idei, celach i efektach kształcenia.

Tej pracy jeszcze nie ma – o zaskakujących wynikach badania rynku pracy prowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Co słychać w biznesie

3 poranne nawyki, które dają energię na cały dzień – zdaniem naukowców istnieją pewne poranne rytuały, które pomagają rozpocząć dzień ze zdwojoną energią. Należą do nich medytacja, zimny prysznic i tworzenie listy zadań.

Gdzie chcą pracować europejscy absolwenci? – według corocznego rankingu przygotowanego przez firmę konsultingowo-badawczą Universum pierwsze miejsce na liście firm cieszących się największym zainteresowaniem wśród osób kończących studia zajęło Google. Na drugiej pozycji uplasował się Microsoft. Obie firmy promują się jako przyjazne i dostępne dla absolwentów uczelni wyższych, a praca w nich – według obietnic pracodawców – ma wymierny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Nieciekawe perspektywy dla euro – zdaniem profesora Otmara Issinga, doradcy Angeli Merkel, wspólna waluta załamie się, jeżeli państwa członkowskie strefy euro nie wdrożą odpowiednich refom. W jego opinii kraje wchodzące w skład strefy powinny ją opuścić do czasu wdrożenia odpowiednich zmian, a następnie ponownie do niej wrócić.

Nasze zasoby

Zachęcamy Państwa do skorzystania z e-wykładów na tematy związane z hasłem zmiennym XII edycji Olimpiady na naszej platformie e-learningowej.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać naszego comiesięcznego Newslettera, napisz do nas, odpowiadając na nasz e-mail (biuro@olimpiada.edu.pl).

Projekt "Olimpiada Przedsiębiorczości" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest także dofinansowany z dotacji Mnisterstwa Edukacji Narodowej.