… student potrafi …

Data dodania: 12.02.2009

Każdy, nawet średnio świadomy konsument wie, iż kupując produkty spożywcze powinien sprawdzać datę przydatności do spożycia. Na żywności można spotkać dwa rodzaje napisów:

• „należy spożyć do” - > jest do data ważności, po przekroczeniu której produkt nie nadaje się do spożycia,
  • „należy przeżyć przed” -> jest datą, po przekroczeniu której towar (konserwy, makaron sok) może być spożyty o ile był odpowiednio przechowywany. Producent jednak nie bierze za niego odpowiedzialności.

Produkty, które przekroczyły jedną czy drugą datę z wyżej wymienionych nie powinny znajdować się na półkach sklepów, a jednak niejednokrotnie zdarzyło mi się, zwłaszcza w hipermarkecie, zdjąć z półki przeterminowany towar.

Sposób jak na tym zarobić znaleźli studenci z Gdyni. Wykorzystali oni zapisy wewnętrznego regulaminu Kauflandu do zarobienia pieniędzy, a przy okazji do zmniejszenia ilości przeterminowanych produktów na tamtejszych półkach. Otóż regulamin ten głosi, iż za każdy towar, którego data przydatności do spożycia została przekroczona, klient w ramach przeprosin dostanie od sklepu 5 zł. Nie muszę chyba dodawać, że młodzi ludzie nazbierali trochę kasy (więcej).

M.