Blog

… co to będzie z tą pracą …

Data dodania: 11.03.2009

Sytuacja gospodarcza, codzienne doniesienia o licznych zwolnieniach pracowników oraz zamykaniu przedsiębiorstw, nie przysparza zbyt optymistycznych widoków na sytuację, na rynku pracy w przyszłości.

Coraz większą rolę na polskim rynku pracy odgrywa i odgrywać będzie sektor usług. Według prognoz European Centre For The Developement of Vocational Training, w latach 2006-2015 liczba pracujących w usługach rynkowych wzrośnie o 30%. Dla usług nierynkowych wzrost wyniesie natomiast 3,2%. Różne instytucje próbują stworzyć również listy zawodów przyszłości, które zawierają przede wszystkim specjalizacje techniczne oraz te związane z nowymi technologiami i środowiskiem naturalnym. Jednak przy tak szybko zmieniających się warunkach makro- i mikroekonomicznych w kraju i na świecie, jest to bardziej zbliżone do wróżenia z fusów aniżeli fachowych prognoz. W zupełności zgodzę się tu z autorami słów: „Wielu spośród podejmujących dziś studia będzie pracować w zawodach, które nie istnieją, by rozwiązywać nieznane jeszcze problemy za pomocą nieistniejących obecnie technologii” (źródło).

Pewne za to jest to, iż pracodawcy będą poszukiwać coraz bardziej elastycznych i mobilnych pracowników, którym pojęcie „kształcenia ustawicznego” obce nie jest.

M.

Ps. Do usług nierynkowych zaliczane są: administracja publiczna i obrona narodowa, obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, edukacja, ochronę zdrowia i opieka społeczna, gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników.

 

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości