... płatnicze z doładowaniem ...

Data dodania: 22.05.2009

Pierwsze telefony komórkowe „na kartę” czyli takie, które nie wymagają opłacania abonamentu zrobiły furorę – szczególnie wśród ludzi młodych. 50 tysięcy Polaków dysponuje również kartami płatniczymi, zwanymi zbliżeniowymi, takimi jak Visa Wave (Visa), i PayPass (MasterCard, Maestro). Działają one na podobnej zasadzie co telefony typu pre-paid – gdy skończą się środki plastykowy pieniądz po prostu doładowujemy. Właściwie to wszystko nie jest specjalnie dziwne – w końcu wiele sklepów odzieżowych, kosmetycznych oraz księgarni  ma podobną ofertę w postaci przedpłaconych kart podarunkowych, ani specjalnie nowe – kartami bezstykowymi możemy płacić w Polsce od 12 grudnia 2007. Największą zaletą karty zbliżeniowej jest błyskawiczne dokonywanie płatności dzięki przyłożeniu ich do czytnika – stąd czas jaki spędzamy przy kasie jest ponad pół minuty krótszy. Przy zastosowaniu komunikacji bezprzewodowej nośnik nie niszczy się, płacenie jest dziecinnie proste - nie potrzeba autoryzacji ani numeru PIN, a karty nie musimy podawać sprzedawcy. Z drugiej strony właściciele sklepów mogą liczyć na to, że 30% osób, które nierzadko rezygnują z zakupu, kiedy nie mają przy sobie gotówki albo nie chcą rozmieniać popularnej setki (na podstawie badań instytutu Research International Pentor), będzie częściej dokonywać transakcji. Pojawia się jeszcze kwestia bezpieczeństwa – bo przecież każdy może skorzystać z naszego „kawałka plastiku”. Dwa fakty są jednak istotne: pierwszy to taki, że karta nie jest powiązana z kontem bankowym – nasze środki na rachunku są bezpieczne. Ponadto wartość jednorazowej transakcji  realizowanej bezstykowo nie może przekroczyć 50 zł – a na takie ryzyko większość Polaków może sobie pozwolić. Z pewnością opisane rozwiązanie jest niezwykle wygodne –choćby w przypadku wysłania dzieci po drobne zakupy w spożywczym. Jednak na taki luksus w osiedlowych sklepach musimy jeszcze poczekać – na razie z kart zbliżeniowych można skorzystać tylko w niektórych  McDonald'sach, kawiarniach Coffe Heaven, Żabkach, Multikinie i wybranych Empikach.

M.