.: gra warta świeczki :.

Data dodania: 13.09.2009

40 tysięcy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i to bez konieczności oddawania, o ile własną firmę będziemy prowadzić dłużej niż rok. Dodatkowo, na pokrycie bieżących opłat związanych z prowadzeniem działalności, przez pół roku, co miesiąc, możemy otrzymywać po 1100 zł. Tak właśnie wyglądają

unijne dotacje w 2009 roku. Oczywiście nie dostaniemy pieniędzy na ładne oczy, ale chyba warto pokusić się o spełnienie stawianych warunków, bo gra jest warta świeczki.

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać przyszły przedsiębiorca jest pobranie, wypełnienie i złożenie wniosku u tzw. operatora, czyli w instytucji zajmującej się obsługą Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w danym województwie.  Rolę operatorów najczęściej pełnią firmy szkoleniowe, różnego typu fundacje, stowarzyszenia, inkubatory przedsiębiorczości, izby rzemieślnicze i inne, a dokładne informacje o nich można znaleźć w regionalnych punktach informacyjnych

Złożony wniosek zostaje rozpatrzony pod względem formalnym oraz merytorycznym. Bardzo dokładnie analizowany jest opis planowanego przedsięwzięcia, komisja rekrutacyjna ocenia też realność pomysłu biznesowego, jego innowacyjność i warunki realizacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej  sprawdzane są również predyspozycje kandydata do prowadzenia własnej firmy.

Wszyscy, którzy pomyślnie przebrną przez sito rekruterów, kierowani są na szkolenie prowadzone przez praktyków życia gospodarczego. W czasie 48 – 100 godzin zdobywają wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa, zagadnień administracyjnych, problematyki zarządzania przedsiębiorstwem oraz planowania działalności itd. Ważne jest również to, że program kursu przewiduje około 10 godzin na indywidualne konsultacje biznesowe lub specjalistyczne. Nauka kończy się poważnym sprawdzianem – każdy z kandydatów na przedsiębiorcę musi napisać profesjonalny biznesplan. Od tego zależy, czy otrzymamy dotację – liczą się najlepsi, którzy po zarejestrowaniu działalności dostają unijne pieniądze.

O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim nie możesz prowadzić działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. W sposób priorytetowy traktowane są kobiety, osoby młode do 25 roku życia i te po 50-siątce, mieszkańcy wsi oraz ci, którzy przez dłuższy czas pozostawali bez pracy. Więcej o unijnych dotacjach możecie przeczytać tutaj.