Blog

.: Oscary w polskim biznesie :.

Data dodania: 20.04.2012

Parafrazując jedną z rodzimych celebrytek i mając na uwadze działania prawników Amerykańskiej Akademii Filmowej dotyczące żądań odstąpienia od używania dla nagrody nazwy słynnej statuetki, możemy wyraźnie stwierdzić  „Oscar jest tylko jeden”. Trudno jednak nie porównywać wręczonych wczoraj Nagród Polskiej Rady Biznesu im. im. Jana Wejcherta do prestiżowego trofeum w świecie twórców filmowych. To była pierwsza edycja, ale rozmach i rozmiar przedsięwzięcia był naprawdę ogromny. Do konkursu zgłoszono  200 aplikacji, które przygotowane zostały przez blisko 400 instytucji i osób. Członkowie Kapituły, czyli krótko mówiąc jurorzy , mieli niezły orzech do zgryzienia. Spośród wszystkich kandydatów musieli wyłonić finalistów – wykazujących się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie przedsiębiorczości, zaangażowaniem w działalność społeczną i, co chyba najtrudniejsze do oceny i realizacji , wizjonerskim podejściem do biznesu. Kolejne zadanie – to wskazanie zwycięzców w trzech kategoriach: „Za sukces”, „Za wizję i innowacyjność” i „Za działalność społeczną” . W pierwszej z nich główną nagrodę, czyli 100 tysięcy złotych oraz statuetkę - replikę rzeźby Alexandry Wejchert, zgarnął Wojciech Inglot z Inglot Cosmetics. Popatrzcie tutaj, na witrynę internetową przedsiębiorstwa, które działa nieprzerwanie od lat osiemdziesiątych. I choć początkowo produkowano w nim płyn do czyszczenia głowic magnetofonowych, to jednak dopiero branża kosmetyczna okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziś firma Inglot to prócz zakładów produkcyjnych, aż 312 specjalistycznych sklepów w 44 krajach, na sześciu kontynentach.
Nagrodę „Za wizję i innowacyjność” otrzymał Adam Kiciński, prezes zarządu CD Projekt RED S.A. Firma zajmuje się dystrybucją gier komputerowych i filmów video, posiada platformę cyfrową GOG Ltd. umożliwiającej pobieranie gier, zaś kultowym produktem okazała się komputerowa gra Wiedźmin.
W trzeciej wspomnianej konkursowej kategorii triumfy święcił ks. Jacek Stryczek, postać wręcz charyzmatyczna, duszpasterz ludzi biznesu. Jego  happeningi, np. „Zobacz siebie w innym świetle” przed Giełdą Papierów Wartościowych w 2009 lub  konfesjonał przed Galerią Krakowską poruszyły niemal całą Polskę, a akcja „Szlachetna Paczka” co roku przynosi wymierną  pomoc potrzebującym rodzinom.
Jak bardzo nobilitujące są konkursowe wyróżnienia niech świadczą nazwiska osób zasiadających w Kapitule. To prof. Leszek Balcerowicz, Waldemar Dąbrowski, prof. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Monika Olejnik, Mariusz Walter, Alicja Kornasiewicz, Tomasz Mikołajczak, Dariusz Mioduski, Zbigniew Niemczycki, Marian Owerko, Jacek Szwajcowski, Agata Wejchert, Aldona Wejchert.
(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości