Blog

.: być trendy :.

Data dodania: 8.11.2009

W tym roku na lekcjach podstaw przedsiębiorczości w mojej szkole podczas omawiania zagadnień związanych z GPW i rynkiem kapitałowym zrezygnowałam z „posiłkowania się”  uczniowską wiedzą, a raczej przygotowanymi przez młodzież w domu materiałami. Powód? – prozaiczny – w wielu wystąpieniach pojawiały się informacje, delikatnie mówiąc, „nieświeże”, czyli historyczne.  Bo jak inaczej nazwać  wiadomość o indeksie „segmentu innowacyjnych technologii” jako jednym ze wskaźników? W końcu  giełda zaprzestała publikacji  TechWIG-u 23 czerwca 2008. Jeszcze wcześniej, 16 marca 2007, zniknął WIRR, a zastąpiono go indeksem sWIG80. Podobnie „ ciekawa” może być informacja o Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która czuwa nad prawidłowością obrotu giełdowego lub nostalgiczne wspomnienia o „rynku wolnym”. I wiele innych, podobnych „kwiatków”…  Natomiast o tym, że na warszawskiej  giełdzie od dwóch lat działa nowoczesny, nieregulowany rynek NewConnect prawie nikt nie wspomina…  Być może młodzież nie jest zbyt dociekliwa, „idzie na łatwiznę”, ale to chyba nie tłumaczy, dlaczego nie używa googli świadomie. A wystarczy przecież  ograniczyć wyświetlanie do najnowszych witryn w opcjach: Szukanie zaawansowane.
Tymczasem świat przedsiębiorczości jest zmienny jak marcowa pogoda. Dziś jest tak, jutro zupełnie inaczej, a za rok znowu czeka nowe. Ot, choćby w miejsce poczciwego WIG20 ma się pojawić indeks WIG30 (czytaj). Tę informację media przekazywały już w 2007, teraz po raz kolejny potwierdził ją prezes GPW Ludwik Sobolewski, argumentując, że trudno wyodrębniać tylko dwadzieścia blue-chipów, skoro inne spółki mają podobną kapitalizację i płynność. Jak wygląda obecnie skład indeksu największych i najpłynniejszych spółek giełdowych: popatrz. Inne aktualne statystyki  GPW znajdziesz tutaj.
Na koniec jeszcze jedna refleksja. Za zmianami trzeba nadążać, bez tego nie ma prawdziwej przedsiębiorczości. Wczoraj zakończyła się procedura zgłaszania zawodników V edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. To właśnie oni powinni być „na bieżąco”, czyli „cool”, „trendy” lub „jazzy”, czy jak kto tam to nazywa…
(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości