Blog

.: nadużywanie władzy :.

Data dodania: 24.11.2009

Zbliża się koniec roku, a zatem czas na dokonywanie pewnych podsumowań. Niedawno pisałam o Raporcie Inwestycyjnym opracowanym przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, dzisiaj „na tapecie” kolejne zestawienie – tym razem dotyczące przejrzystości zasad życia politycznego, społecznego i gospodarczego na świecie.

 

17 listopada, po raz kolejny Transparency International, organizacja podejmująca działania na rzecz przejrzystości życia publicznego, dla 180 państw opublikowała Indeks Percepcji Korupcji (CPI) na rok 2009. Jest to wskaźnik ukazujący w skali od 10 do 0 poziom korupcji w poszczególnych krajach, przy czym wartość maksymalna wskazuje na największą przejrzystość, natomiast najniższa oznacza porzucenie nawet zewnętrznych pozorów uczciwości – czyli kleptokrację.

 

Przy tworzeniu indeksu Transparency International korzysta z 13 różnych sondaży i ankiet niezależnych instytucji. Pierwsze z nich to opinie ludzi biznesu, drugie – oceny kraju budowane przez analityków i ekspertów z 10 organizacji. Należą do nich: Bank Rozwoju Afryki, Azjatycki Bank Rozwoju, Fundacja Bertelsmanna, Economist Intelligence Unit, Freedom House, Global Insights, Institute for Management Development, Political and Economic Risk Consultancy LTD, Światowe Forum Ekonomiczne, Bank Światowy. Sam indeks jest obliczany przez Sekreteriat Transparency International w Berlinie zgodnie z metodologią opracowaną przez ekipę ekspertów.

 

Jak wyglądają wyniki? Zobaczcie sami: mapa i tabela w Excelu ze strony stowarzyszenia Transparency International – Polska. W bieżącym roku najwyżej oceniono stabilność i sprawność systemu społeczno-politycznego w Nowej Zelandii (CPI = 9,4) Danii (9,3), Singapurze i Szwecji (9,2) oraz Szwajcarii (9,0) Ranking zamyka afrykańska Somalia (1,1), leżący w Azji Środkowej Afganistan (1,3) i również azjatycka Birma (1,4).

 

Jak wygląda w tym zestawieniu Polska? Zaklasyfikowano nas na 49 pozycji, i wygląda na to, że doniesienia z październikowego artykułu "Korupcja w Polsce prawie największa w Unii" są, delikatnie mówiąc, przesadzone.

 

Transparency International doceniło zwiększenie liczby śledztw prowadzonych przez CBA oraz plany związane z tzw. „tarczą antykorupcyjną” czyli przejrzystością procesów prywatyzacji i organizowania przetargów. Jako ciekawostkę można przytoczyć zestawienie pozycji naszego kraju w rankingu Indeksu Percepcji Korupcji. Co prawda CPI liczne jest od 1995 roku, jednak w pierwszym wykazie uwzględniono jedynie 41 krajów, a Polska nie była oceniania.

 

Jak widać, nie jest tak źle – pniemy się do góry, chociaż bieżąca wartość indeksu czyli 5,0 pozostawia jeszcze duże pole do aktywnych działań w celu przeciwdziałania „nadużywania powierzonej władzy dla uzyskania prywatnej korzyści” – czyli korupcji w świetle definicji Transparency International.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości