.: po etapie szkolnym :.

Data dodania: 10.12.2009

Emocje po pierwszym etapie tegorocznej Olimpiady Przedsiębiorczości już opadły, znamy szacunkowe progi punktowe, a praktyka poprzednich edycji pokazuje, że zazwyczaj nie ulegają one znacznej zmianie. Gratuluję wszystkim tym, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego, a tych, którym się tym razem nie udało, zachęcam do udziału w konkursie na aktywność lub konkursie FOR na komiks i animację.
W tej notce chciałabym jeszcze podzielić się z Wami wszystkimi moimi belferskimi refleksjami na temat zawodów szkolnych.
Zaraz po teście, „na gorąco”, przeprowadziłam sondaż wśród zawodników z mojej szkoły: wielkim zaskoczeniem było pytanie o Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom). Z moich obserwacji wynika, że co roku autorzy pytań zadziwiają nas dociekaniem o wartości różnego typu danych statystycznych lub mniej lub bardziej popularnych wskaźników. Przygotowując się do konkursu trudno trafić na te, które okażą się przydatne. Gdyby jeszcze strzelanie w teście było opłacalne – można by celować – osobiście obstawiałam odpowiedź b, ale nie z uwagi na konkretne wiadomości, ale bardziej przez analogię z Indeksem Percepcji Korupcji. (A tak przy okazji, czy wiecie, że 9 grudnia jest obchodzony jako międzynarodowy dzień walki z korupcją? więcej)
A wracając do sedna. Jako nauczyciel zastanawiam się, jak uczulić moich podopiecznych na zdobywanie tego typu wiedzy. Być może dobrym wyjściem byłoby gromadzenie tego typu danych na szkolnej stronie www lub  internetowym forum.
Jeśli chodzi o moje odczucia: zdziwiło pytanie dotyczące lokat strukturyzowanych, no może nie dokładnie pytanie, a raczej prawidłowa odpowiedź, jeśli weźmiemy pod uwagę informacje zapisane tu  i tu.
Na koniec jeszcze jedna uwaga, która nasunęła mi się już podczas czytania komentarzy pisanymi przez Was na stronie OP i ugruntowała po sprawdzaniu testów: Kochani czytajcie uważnie, ze zrozumieniem, bo w pytaniach testowych liczy się każde słowo.
I żeby nie przedłużać: przed Wami sporo konkursowej pracy. Tak więc rozwiązujcie test za testem – w końcu trening czyni mistrza – a na etapie okręgowym generalnie dalej przechodzą ci zawodnicy, którzy pytania na papierze rozwiążą najlepiej.