Blog

.: jak herbata :.

Data dodania: 12.12.2009

Marka jest jak herbata lub wino – aby nabrała mocy musi upłynąć trochę czasu. To nic dziwnego, zważywszy, że konsumenci muszą mieć możliwość docenienia korzyści i wartości dodanej płynącej z produktu na tyle mocno, aby wystarczyło to do dokonania zakupu. Ten proces nie dzieje się z dnia na dzień, często przedsiębiorstwo pracuje nad nim kilka lub nawet kilkadziesiąt lat.  I tak najdroższą marką 2009 roku (BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands) w świetle badań Millward Brown i Financial Times na świecie okazał się Google, na miejscu drugim znalazł się Microsoft, a Coca-Cola na trzecim. Z kolei tytuł najlepszej światowej marki (Best Global Mark 2009) według rankingu Interbrand i Bussiness Week uzyskała Coca-Cola, wyprzedzając IBM i Microsoft (Google w tym zestawieniu znajduje się na miejscu siódmym). W obu wymienionych klasyfikacjach poszczególne brandy powtarzają się, zmieniając jedynie rankingową pozycję, co prawdopodobnie uwarunkowane jest metodologią tworzenia zestawienia.


W naszym kraju również  od 6 lat tworzony jest ranking wartości polskich brandów. Oto pierwsza dziesiątka tegorocznego zestawienia Polska Marka 2009 przygotowanego przez Acropolis Advisory oraz Rzeczpospolitą. Rozpoczyna ją Orlen (wartość 3648,3 mln zł), na kolejnych pozycjach uplasowały się: PKO BP (3161,0 mln zł), PZU (2823,5 mln zł), TP,  Era, Bank Pekao, Plus, TVN, Biedronka i Tyskie. Niewątpliwie posiadają wszelkie cechy pozwalające na identyfikację: krótką i prostą nazwę, łatwą do odczytania, rozpoznania i zapamiętania, kojarzącą się z nowoczesnością i pozwalającą na wyróżnienie się spośród konkurencji.
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że wysoka pozycja każdej wymienionej marki to co najmniej 10 lat pracy w celu zaistnienia na rynku i w konsumenckiej świadomości. To również codzienne konkurowanie z tymi światowymi firmami, które na swoją renomę pracowały dużo dłużej – jak choćby Coca-Cola z 123 letnią tradycją. Rankingowa pozycja nie jest dziełem przypadku – czołówkę od sześciu lat stanowią niemal te same przedsiębiorstwa (popatrz na zestawienie tutaj i tutaj)      
I na koniec jeszcze jedno: o mocy marki nie świadczy jedynie rozpoznawalność jej nazwy przez konsumentów, silna marka musi mieć dobrą reputację, a jej zarząd powinien podejmować rozsądne i racjonalne decyzje.


(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości