Blog

.: inwestycja w siebie :.

Data dodania: 18.12.2009

„Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat” - śpiewała Anna Maria Jopek, a Heraklit z Efezu już przed naszą erą twierdził: „Panta rhei kai ouden menei”(wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo). Oba cytaty pokazują, że nasze otoczenie zmienia się, a my powinniśmy się do niego dostosować, niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami wielkiego przedsiębiorstwa, czy też oferujemy swoje umiejętności na rynku pracy. W obu wymienionych przypadkach ważna jest dbałość o podwyższanie kwalifikacji. Co więcej, pracodawca wręcz ma obowiązek stwarzania warunków dla doskonalenia zawodowego pracowników. Z kolei zatrudnionym w sposób niejako naturalny powinno zależeć na poprawie swojej pozycji, gdyż przekłada się to na wyższe dochody i standard życia, a w przypadku utraty pracy pozwoli na bezproblemowe podjęcie jej w innym miejscu.


Od stycznia 2010 rusza cała gama projektów, które uzyskały dofinansowanie w konkursie PARP, a ich celem jest przeprowadzenie szkoleń dla przeciętnego Kowalskiego czy Nowaka. Mogą mieć one formę studiów podyplomowych, kursów lub doradztwa. Każdy też znajdzie coś dla siebie: zakres tematyczny obejmuje szeroką problematykę, jak choćby zasoby ludzkie, zarządzanie, informatykę, księgowość, finanse, logistykę, marketing, języki obce itp. Co ważne, dzięki unijnemu wsparciu szkolić możemy się bezpłatnie, lub pokrywając jedynie 20-30% kosztów (czytaj więcej). Zatem zarówno dla pracodawcy jak i pracownika jest to jedna z najtańszych form inwestowania w kapitał ludzki.

Niestety, jak podaje Rzeczpospolita i o czym mogłam się przekonać na własnej skórze, prowadząc różnego typu kursy i warsztaty, uczestnicy mało cenią darmową naukę, wyznając zasadę: „łatwo przyszło, łatwo poszło”.  Często też jedyną motywacją jest kolejne zaświadczenie, a nie zdobywanie konkretnych umiejętności. Receptą na taki stan rzeczy mogą być nowoczesne metody kształcenia, oparte na doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, pozwalające na zdobywanie przydatnych kwalifikacji. A przecież to właśnie jest droga do innowacyjności  i sprostania wymaganiom  postępu technicznego i technologicznego.

Z pełną, stale uzupełnianą, ofertą szkoleniową, można zapoznać się na stronie -  instytucje szkoleniowe  mają obowiązek zamieszczać tam informacje o realizowanych działaniach. Ja niestety nic ciekawego dla siebie nie znalazłam, ale kto wie, jakie propozycje pojawią się w niedalekiej przyszłości… W końcu „panta rei”…

(kaga)

 

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości