Blog

.: kolejne e- :.

Data dodania: 30.12.2009

Usługi z przedrostkiem e- robią oszałamiającą karierę, ale nie dlatego, że ciekawie brzmią ich nazwy, ale z uwagi na oferowane użytkownikowi korzyści. Nie tak dawno był jedynie e-mail, później pojawił się e-sklep, e-kiosk, w ubiegłym roku dołączył e-pit, a od 1 stycznia 2010 będziemy mieć e-sąd. Można by się zastanawiać, dlaczego o tym wspominam – w końcu wydawałoby się, że tematyka bardziej przystaje do branży IT, a nie do przedsiębiorczości. Jednak na wirtualną wokandę trafiać będą, przynajmniej na początku, sprawy dotyczące niezapłaconych należności – a to już jakby bardziej z gospodarowaniem związane.
Jak złożyć e-pozew? Podobno nie jest to wcale skomplikowane, trzeba jedynie zarejestrować się na sądowej platformie, analogicznie jak w przypadku korzystania z internetowych forów. Każdy, kto to zrobi otrzyma login i hasło, które zapewnią identyfikację w dalszym postępowaniu. Dodatkowym sposobem potwierdzenia tożsamości jest opłata sądowa, w wysokości 1,25% wartości roszczenia, którą należy uiścić przekazem z własnego rachunku. Nie ma zatem obowiązku posługiwania się certyfikowanym podpisem elektronicznym – w końcu wirtualnie znaczy też łatwiej, szybciej i wygodniej. W myśl tej zasady kolejnym etapem będzie wypełnienie elektronicznego formularza z treścią pozwu – system nie pozwoli na wygenerowanie niekompletnego wniosku. Trafi on do akt sprawy i zostanie rozpatrzony przez sędziego i to nie na sali sądowej, lecz w zaciszu gabinetu przed komputerowym monitorem. Pozwany otrzyma tradycyjny, papierowy nakaz, od którego oczywiście przysługuje mu odwołanie – może je również złożyć przez Internet.
Co ciekawe, wszystkie e-pozwy znajdą się w jednym miejscu– w Lublinie, tam bowiem ma swoją siedzibę wirtualny sąd. Trzeba również dodać, że takie rozwiązanie nie jest żadną nowością na skalę europejską ani też światową. W Polsce przyjęto rozwiązania wzorowane na brytyjskim systemie Money Claim On Line, i jeśli wyspiarski scenariusz powtórzy się u nas, już za pół roku większość postępowań o charakterze upominawczym będzie rozwiązywana na platformie informatycznej, zamiast w tradycyjnym postępowaniu.
Więcej informacji o e-sądzie znajdziesz tutaj.
(kaga)
 

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości