Blog

.: donosiciel czy sygnalista :.

Data dodania: 29.05.2012

W dniach 11-18 kwietnia 2012 r. Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego przeprowadziła badanie ankietowe pod jakże frapującym tytułem: BOHATEROWIE CZY DONOSICIELE? Jego celem była odpowiedź na pytanie, co Polacy myślą o osobach ujawniających nieprawidłowości w miejscu pracy.

 

Dla mnie, jako osoby pracującej, a więc znającej mechanizmy rządzące relacjami pracownik i pracodawca, wyniki nie są zaskakujące. Generalnie pracownicy starają się być lojalni wobec siebie nawzajem, rzadko decydują się o zawiadamianiu szefostwa o grzeszkach współpracowników: „lewych” zwolnieniach lekarskich, tankowaniu na koszt firmy czy współpracy z konkurencją. Częściej byliby skłonni informować o nieprzestrzeganiu procedur bezpieczeństwa lub mobbingu – w tych przypadkach powiadomienie przełożonych zadeklarowało 68,9% badanych, przy czym jedynie 28,3% zrobiłoby to otwarcie, pozostali staraliby się to zrobić anonimowo i dyskretnie. Pozostali badani deklarują bierność: bo nie są donosicielami (8,9%), bo to nie ich sprawa (7,7%), bo to i tak niczego nie zmieni (6,3%), bo to nielojalne wobec kolegów (4,6%), bo naraża to na nieprzyjemności ze strony współzatrudnionych (2,9%).

 

Deklaracje dotyczące zawiadamiania organów zewnętrznych (prokuratury, inspekcji pracy i innych służb tego typu ) o nieprawidłowościach, które pojawiają się w miejscach pracy są podobne. Co prawda na aktywne działanie zdecydowałoby się mniej osób (64,5%), w tym 25,3% otwarcie, z podaniem własnego nazwiska. Niestety 6,6% uważa, że nie należy nic robić „bo to nie moja sprawa”, 6,2% obawia się represji ze strony pracodawcy, 5,4% nie będzie reagować, „bo nie jest donosicielem”, 4% nie chce „podcinać gałęzi, na której siedzi",  3,3% nie wierzy w skuteczność takiego działania, a 2,8% uważa to a przejaw nielojalności wobec firmy.

 

To tylko niektóre aspekty badania, z którego wynika, że poziom  akceptacji sygnalizowania i „donosicieli w dobrej wierze” jest relatywnie wysoki. Z drugiej strony sygnaliści obawiają się zwolnienia z pracy i działań odwetowych ze strony pracodawców.

 

Ankiety przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1018 Polaków powyżej 18. roku życia, a raport wraz z pełnymi wynikami znajdziecie tutaj.

 

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości