Blog

.: ważna jest kreatywność :.

Data dodania: 20.02.2010

Motorem napędowym współczesnej gospodarki z pewnością jest innowacyjność, rozumiana jako wprowadzanie czegoś nowego, nowatorstwo, reforma, ulepszanie, działalność badawczo – rozwojowa. Dla uzyskania przewagi konkurencyjnej nie wystarczy już tylko posiadanie zasobów naturalnych – trzeba wykorzystywać je bardzo umiejętnie, co łączy się z wydajnością, podnoszeniem jakości wyrobów oraz redukowaniem kosztów produkcji. Między innymi dlatego stworzono szereg unijnych programów mających wesprzeć przedsiębiorców w działaniach o charakterze racjonalizatorskim. Praktyka dnia codziennego pokazuje, że ten, kto ma szerokie spojrzenie na gospodarczą rzeczywistość i niebanalne pomysły, może bardziej optymalnie wykorzystać  szanse pojawiające się  w otoczeniu i skuteczniej stawić czoła kryzysowi.

Komu udało się to najlepiej w 2009 roku? Amerykański magazyn „Fast Company”, zajmujący się problematyką mediów cyfrowych, technologii, zarządzania zmianą, przywództwa, projektowania i odpowiedzialności społecznej, przygotował ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata: The World’s Most Innovative Companies 2010. Jak nietrudno się domyślić, na liście nie ma ani jednej polskiej firmy, za to znajdziemy tam wiele dobrze nam znanych przedsiębiorstw. Zacznijmy od numeru 1 – Facebooka, który w porównaniu z rokiem poprzednim awansował o 14 pozycji. Platforma internetowa, zrzeszająca ponad 350 milionów użytkowników, stała się ogólnoświatowym medium komunikacyjnym, wykorzystywanym przez globalne marki, polityków oraz przede wszystkim zwykłych ludzi.

Kolejne miejsca w rankingu zajmują: 2- Amazon, 3 – Apple, 4 – Google, 5 -  Huawei, chiński producent sprzętu komunikacyjnego.  Zresztą w notowanej pięćdziesiątce chińskich firm mamy aż 10, co wydaje się potwierdzać przytaczaną przeze mnie na blogu tezę o dominacji dalekowschodniej myśli technicznej
Co ciekawe, w zestawieniu pojawiło się aż 33 dotąd nienotowanych przedsiębiorstw. Czyżby zmiana warty? Zresztą zobaczcie sami: pełny ranking.
Mnie osobiście zaskoczył awans Wallmartu z 33 miejsca do pierwszej dziesiątki. Ale funkcjonująca w ramach sieci  współpraca z organizacjami pozarządowymi, dostawcami, naukowcami  oraz innymi sprzedawcami detalicznymi w celu stworzenia indeksu zrównoważonego rozwoju, stała się przesłanką innowacyjności. To w końcu działania proekologiczne, zakrojone na szeroką skalę, i wdrażane już od kilku lat w łańcuchu dostaw supermarketowego giganta.

12 marca również i my będziemy mieli okazję poznać 50 najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zobaczymy, kto potrafi budować wartość rynkową w oparciu o kreatywność, pomysłowość i nowe technologie.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości