.: pomysł na :.

Data dodania: 13.03.2010

Nie, to nie będą rozważania na temat kampanii reklamowej marki Winiary. Jednak  linia popularnych produktów ułatwiających przygotowanie obiadu oraz przedmiot dzisiejszej notki mają wspólny mianownik. Jaki? – zgadnijcie sami. Myślę, że po lekturze stanie się oto oczywiste.

A zatem do rzeczy…  Popatrzcie na fakty:
1. W co trzeciej gminie w Polsce nie ma przedszkola (dane Konfederacji Pracodawców Polskich)
2. W naszym kraju do przedszkola uczęszcza jedynie 44% dzieci w wieku 3-6 lat (dane MEN)
3. Jedynie 36% czterolatków jest objętych wychowaniem przedszkolnym, co daje nam ostatnie miejsce w Europie (dane Eurostat)
4. 2% polskich dzieci korzysta ze żłobka – najniższy wskaźnik w UE (dane Eurostat)
5. W drugim kwartale 2009 roku pracowało jedynie około 53% Polek i 66% Polaków w wieku 15-64 lata (sprawozdanie Komisji Europejskiej)
6. Wskaźnik aktywności zawodowej Polek, które mają dzieci poniżej 12 roku życia, jest prawie 11 punktów procentowych niższy w porównaniu do kobiet bezdzietnych. (sprawozdanie Komisji Europejskiej).
Wniosek nasuwa się sam – potrzebne są placówki dla dzieci w wieku 1-6 lat: zarówno żłobki jak i przedszkola, tak aby znalezienie w nich miejsca dla dziecka nie graniczyło z cudem i nie trzeba było rezerwować go tuż po narodzinach malucha… I jeszcze jedno - młode Polki są jednymi z najlepiej wykształconych kobiet w Unii, a powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego dla wielu z nich jest priorytetem.
Zatem tytułowy pomysł na… to pomysł na przedszkolny biznes. Nie ukrywam, że rozpoczęcie działalności jest trudne, trzeba bowiem spełnić wiele wymogów formalnych, określonych w różnorodnych przepisach. Zarejestrowanie działalności gospodarczej nie wystarczy – trzeba zadbać o niezbędną dokumentację, postarać się o odpowiedni lokal, zatrudnić wykwalifikowaną kadrę.
Nie bez znaczenia jest fakt, że trzeba zainwestować dosyć duże pieniądze – ale… tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jeszcze można składać wnioski konkursowe w ramach Programu Kapitał Ludzki, poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Do podziału jest 17,5 mln zł, które można wykorzystać na wyposażenie przedszkola w zabawki i pomoce naukowe dla dzieci, wynagrodzenia dla nauczycieli, przeprowadzenie naboru dzieci. Minimalna wartość projektu to 50000 zł, a czas trwania to co najmniej 5 lat.

Na koniec wróćmy do wspólnego mianownika… Mam nadzieję, że już wiecie.