.: 4P :.

Data dodania: 25.03.2010

Podczas uroczystej Gali, 23 marca 2010 roku, w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie wręczono statuetki plebiscytu „Pracodawca Roku® 2009”. Otrzymali je przedstawiciele firm, które w opinii studentów 43 uczelni wyższych zasłużyły na miano najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Atrakcyjnych – czyli poważanych, pożądanych, podziwianych…  Lista rankingowa została opracowana na podstawie badania ankietowego zorganizowanego przez AIESEC Polska wśród 5000 studentów w całym kraju. Na jej czele znalazło się jedno z przedsiębiorstw audytorsko-doradczych: PricewaterhouseCoopers, które działa w Polsce od 1990 roku i zatrudnia ponad 1200 osób. Zresztą, pierwsze miejsce w rankingu nie jest przypadkowe -  korporacja  została uhonorowana tytułem Idealnego Pracodawcy w badaniu Uniwersum Student Survey oraz Pracodawcą Marzeń w ogólnopolskim rankingu Kompas.
Kolejne trzy pozycje na liście „Pracodawca Roku® 2009”zajmują firmy również z branży doradczej: Ernst & Young, Deloitte, KPMG. Polscy studenci dopiero na piątym miejscu uplasowali Google – #1 ze światowej listy najbardziej pożądanych chlebodawców, na szóstym ING Bank Śląski, na siódmym MARS Polska, a następnie Nestle Polska, Procter & Gamble, McKinsey & Company  (czytaj więcej).

Z badania można wyciągnąć dodatkowe wnioski: dla podejmującego pierwszą pracę istotna jest atmosfera w zespole – tak wskazywało 94,5% respondentów, płaca (93,9%,  satysfakcja (93,4%) oraz respektowanie prawa do prywatności poza życiem zawodowym ( 93,9%). Ciekawe są oczekiwania płacowe studentów- liczą, że „na wejście” otrzymają 2445 zł brutto, a w ciągu pierwszego roku uzyskają zarobki na poziomie 3323 zł, zaś na prowadzenie wygodnego życia wystarczy 5312 zł.

Poważany, pożądany, podziwiany pracodawca  - czyli niejako 4P -  to szansa dla wielu młodych ludzi na rozpoczęcie aktywności zawodowej w renomowanej firmie – zatem szukajmy tych najlepszych.
Aby jednak zupełnie nie przesłodzić, niejako dla równowagi, chciałabym jeszcze wspomnieć o Konkursie na Najgorszego Pracodawcę roku. Jego pierwsza edycja odbyła się rok temu, a 7 marca br. opublikowano wyniki za rok 2009. Potraktujcie to jako ciekawostkę.