.: Kraków górą :.

Data dodania: 16.11.2010

Ostatnio gdzie nie spojrzę, tam widzę doniesienia o chińskiej gospodarce. Czyżby Chiny górą? Jednak nie do końca – co prawda w dzisiejszym rankingu w pierwszej dziesiątce znajdują się aż trzy miasta z państwa leżącego nad Morzem Żółtym, ale to polskie miasto wygrywa!
Najnowszy raport Tholons, firmy doradczej od 2006 roku zajmującej się problematyką globalizacji oraz Global Services – platformy medialnej, wskazuje Kraków jako miejsce najbardziej atrakcyjne dla usług o charakterze outsourcingowym. W szerokiej perspektywie miasto  postrzegane jest jako lokalizacja o średnim poziomie kosztów, lecz z możliwością realizowania skomplikowanych procesów usługowych, takich jak: relacje z klientem, zarządzanie zasobami ludzkimi, procesy rekrutacyjne, analiza ryzyka, analiza biznesowa, raportowanie finansowe, kompleksowe szkolenie z obsługi produktu itp. Wielkim atutem są uczelnie wyższe, dostarczające na rynek pracy wykwalifikowaną kadrę inżynierską, ekonomistów i naukowców. Dlatego właśnie stolica Małopolski stała się miejscem ekspansji firm z branży IT, HR, oraz FA – w Krakowie działa ponad 50 centrów usług, zatrudniających blisko 16 tysięcy osób. Największe z nich to: jak Capgemini, Google, IBM i Microsoft .

Kolejne miejsca rankingowe w pierwszej dziesiątce zajęły: Pekin (Chiny), Buenos Aires (Argentyna), Kair (Egipt), SaoPaulo (Brazylia), Ho Chi Minh (Wietnam), Dalian (Chiny), Shenzhen (Chiny), Curitiba (Brazylia), Colombo (Sri Lanka).