.: pasjonująca historia :.

Data dodania: 18.05.2010

Jak przekazać wiedzę w niestandardowy sposób? – to pytanie nie daje spokoju wielu nauczycielom, niezależnie od przedmiotu, którego nauczają. Każdy belfer wie, że obecnie w szkole najważniejsze są tzw. „metody aktywizujące” – czyli te angażujące uczniów w proces kształcenia na płaszczyźnie emocjonalnej, percepcyjnej, ruchowej czy werbalnej. Dzięki nim młodzież ma szansę na łatwiejsze zapamiętanie nowych treści i sprawdzenie własnych umiejętności w kontrolowanych warunkach, wszystko zgodnie z piramidą uczenia się. Ważne jest również stosowanie różnorodnych mediów -badania dowodzą, że odpowiednio zaprojektowane narzędzia edukacyjne pozwalają na zwiększenie efektywności procesu nauczania.
I w tym miejscu warto wspomnieć o świetnym projekcie studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Kręcą oni mini serial, osadzony w realiach poznańskiej uczelni, którego motywem przewodnim jest zagadka morderstwa jednego z wykładowców. Jednym słowem – historia kryminalna! Jednak celem przedsięwzięcia nie jest wyłącznie rozwiązanie zagadki – tak naprawdę chodzi o przybliżenie widzom tematyki związanej z podstawami marketingu oraz rolą mediów w życiu społecznym. Każdy kolejny odcinek można zobaczyć w specjalnie stworzonym kanale serwisu youtube, a twórcy zapowiadają, że w ostatnim odcinku zdradzą kulisy warsztatu marketingowca – nomen omen omówione przez pracowników naukowych.
Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj.
Mamy więc dwa w jednym: fajny materiał dydaktyczny, omawiający zagadnienia w sposób łatwy, lekki i przyjemny, oraz zaaranżowaną sytuację  dydaktyczną, w której sami twórcy wykorzystują własną wiedzę i przy okazji nabywają nowe, marketingowe doświadczenia.
Ze swojej strony tak się zastanawiam, czy również w szkole nie można by zrealizować podobnego projektu… Trzeba tylko chcieć!