.: mama i praca :.

Data dodania: 26.05.2010

Jak pokazuje praktyka dnia codziennego oraz przeprowadzone badania, sytuacja zawodowa kobiet, w tym szczególnie matek posiadających małe dzieci, nie jest różowa. Przyjrzyjmy się faktom:
1.    38% matek posiadających dzieci w wieku 18-48 miesięcy oraz 43% kobiet, których dzieci mają powyżej 2 lat, pracuje na podstawie różnego rodzaju umów lub prowadzi działalność gospodarczą;
2.    13% matek bezskutecznie szuka pracy;
3.    20% pracujących kobiet odkłada urodzenie dziecka, lękając się utraty pracy;
4.    25% obawia się, że zostanie zwolniona w związku z ciążą, pracodawcy sugerują taką możliwość wobec 12,5% zatrudnionych kobiet, a 6% faktycznie zostało zwolnionych;
5.    15% kobiet podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pytanych o plany związane z macierzyństwem;
6.    kobieta w ciąży nie ma szans na podjęcie zatrudnienia.
Nie jest to w żadnym razie budujące, dlatego różnego typu organizacje prowadzą szeroko zakrojone działania, których celem jest uświadomienie pracodawcom korzyści płynących z zatrudniania młodych mam. Przykładem takiej akcji jest konkurs „Mama w pracy”, zorganizowany już po raz trzeci przez Fundację Świętego Mikołaja, „Rzeczpospolitą” i Millward Brown SMG/KRC. Jego celem jest promowanie wszystkich firm, które zapewniają przyszłym i obecnym mamom różnego typu udogodnienia i życzliwą atmosferę. Wczoraj, w Centrum Giełdowym w Warszawie, odbyło się wręczenie nagród tegorocznej edycji konkursu - być może termin wybrano z uwagi na obchodzony 26 maja Dzień Matki. Konkursowa kapituła w kategorii „Duże firmy” wyróżniła: Ikea Group, Żywiec Zdrój i Skandia Życie TU, a w grupie małych przedsiębiorstw doceniono starania Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Listę nagrodzonych w poprzednich latach znajdziecie tutaj.
Jak widać, warto się starać – tak samo, jak starają się młode mamy wracając do pracy lub podejmując nową niedługo po urodzeniu dziecka. A na internetowych stronach Rzeczpospolitej możecie przeczytać artykuł o najbardziej wpływowych kobietach światowego biznesu, które godzą karierę zawodową z macierzyństwem.