Blog

.: stop korupcji :.

Data dodania: 27.10.2010

We wrześniu Policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali ośmiu funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego podejrzanych o przekupstwo (więcej). Jak podaje portal wyborcza.pl od początku 2010 roku w Rosji ujawniono ponad 35 tysięcy przypadków korupcji (więcej).
Jeden z przedstawicieli rządu USA, powołując się na informacje wywiadu, twierdzi, że minister górnictwa w Afganistanie wziął 30 mln USD łapówki za przyznanie kontraktu na inwestycję chińskiej firmie (więcej). Na Pomorzu głośna jest sprawa sędziego, oskarżonego o łapownictwo (więcej). Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło opublikować "Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników" (więcej)
Takie przykłady można mnożyć, bowiem zachowania korupcyjne, w różnych przejawach: od przekupstwa począwszy, poprzez protekcję, nepotyzm kumoterstwo, aż do sprzeniewierzania publicznych pieniędzy, to niestety przypadki dosyć częste. Pocieszające może być to, że tego typu działania nie są jedynie domeną polskich obywateli.
Organizacja Transparency International opublikowała Indeksu Percepcji Korupcji za rok 2010.  Z obliczeń wykonanych dla 178 krajów wynika, że 3/4 z nich można uznać za skorumpowane - w nich wartość indeksu nie przekracza 5. Polska (z wynikiem 5,3) uplasowała się na 41 pozycji, co daje nam osiemnaste miejsce wśród państw Unii Europejskiej. Jesteśmy sklasyfikowani na równi z Bostwaną, Puerto Rico, Taiwanem, Królestwem Bhutanu, Maltą, Brunei, Koreą Południową, Mauritiusem, Republiką Kostaryki, Omanem, Dominiką, Republiką Zielonego Przylądka, Litwą i Specjalnym Regionem Administracyjnym Makau Chińskiej Republiki Ludowej – cóż za egzotyczna mieszanka! Wymienione kraje stanowią 8,4% wszystkich uwzględnionych w rankingu. Za najmniej skorumpowane uznano państwa, w których CPI (Corruption Perceptions Index) jest wyższy od 9,0. Należą do nich: Dania, Nowa Zelandia, Singapur, Finlandia i Szwecja. W sumie stanowią one 2,8% procent sklasyfikowanych krajów.
Tutaj znajdziecie bardzo fajną mapkę, a stąd można pobrać pełny raport w wersji anglojęzycznej.
(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości