.: światowy dzień oszczędzania :.

Data dodania: 31.10.2010

To właśnie dzisiaj – 31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Jednak najnowsze badania TNS OBOP, wskazują, że 74 % Polaków nie ma oszczędności. Do tej grupy należą głównie bezrobotni, rolnicy, emeryci, renciści, a także uczniowie i studenci. Z kolei ci, którzy odłożyli pieniądze to zazwyczaj ludzie w wielu 30-39 lat, zajmujący stanowiska kierownicze lub prywatni przedsiębiorcy.
Oszczędności zazwyczaj przechowywane są na kontach oszczędnościowo-rozliczeniowych – dane NBP wskazują, że w czerwcu w bankach depozyty członków gospodarstw domowych miały wartość 418512 mln zł. Mniej popularne są nieruchomości (9% respondentów), fundusze inwestycyjne (5%), cenne przedmioty (2%), obligacje skarbowe lub akcje notowane na GPW (1%). Co ciekawe, blisko 10% Polaków trzyma swoje rezerwy finansowe w przysłowiowej skarpecie.

Z kolei z ankiety instytutu  Pentor wynika, że 52% naszych rodaków nie oszczędza w ogóle, a cały miesięczny dochód przeznacza na bieżącą konsumpcję. Jednocześnie 58% twierdzi, że oszczędzanie jest ważne, tyle że nie u wszystkich przekłada się to na praktykę. Jakiekolwiek oszczędności posiada jedynie 45% badanych. Jednocześnie zaskakuje niski poziom wiedzy na temat finansów – według 46% najlepszym źródłem informacji jest własna intuicja, zaś 1/5 respondentów wskazuje na znajomych lub reklamę. Porażające, prawda? Ciekawe jest też i to, że według badanych najlepszą formą oszczędzania jest konto osobiste!

Może więc właściwa wydaje się inicjatywa PKO BP, który poprzez rozwijanie szkolnych kas oszczędnościowych chce zachęcić najmłodszych do pogłębiania wiedzy o finansach osobistych, oszczędzaniu i bankowości. (czytaj więcej).