Blog

.: łapówkowy barometr :.

Data dodania: 10.12.2010

9 grudnia na całym świecie obchodzony jest dzień walki z korupcją. Tradycja nie jest zbyt długa, sięga 2003 roku, a coroczne przypominanie o korupcyjnych problemach ma uświadomić nam wszystkim, że przeciwdziałanie szkodliwym zjawiskom jest nieodzowne.

 

Zazwyczaj mówiąc o korupcji mamy na myśli sektor publiczny, jednak wyraźnie daje się zauważyć przełożenie na sferę biznesu: brak swobodnej konkurencji, nieuczciwe praktyki rynkowe, trudności w podejmowaniu działalności gospodarczej, utrudnienia dla przedsiębiorczych. Niestety codzienna praktyka pokazuje, że łapownictwo czy przekupstwo „mają się dobrze”. Co roku organizacja Transparency International przeprowadza badanie ankietowe, w którym pyta reprezentatywną grupę o doświadczenia związane z korupcją  i jej postrzeganiem - jest to tzw. Światowy Barometr Korupcji. Jego wyniki za 2010 rok opublikowano wczoraj, a pełną treść znajdziecie tutaj.

 

Niestety nie są one optymistyczne – sześć na dziesięć badanych osób wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech korupcja wzrosła, a co czwarty badany przyznaje, że w zeszłym roku przynajmniej raz zapłacił łapówkę. Jeśli wziąć pod uwagę, że ankiety przeprowadzono w 86 krajach i regionach i przepytano 91500 osób, widać, że skala jest ogromna. Ankietowani wskazali, że najczęściej „pieniężne dowody wdzięczności” przyjmują policjanci, pracownicy służby zdrowia, organów skarbowych oraz osoby zatrudnione w sektorze edukacji. Co istotne, aż 73% respondentów z Europy i 67% z Ameryki Północnej uważa, że poziom korupcji od 2006 roku sukcesywnie się zwiększa, chociaż bezpośrednie płacenie łapówek deklaruje tam jedynie 5% badanych. Najczęściej z łapownictwem można zetknąć się w Liberii (89%), Ugandzie (86%) i Kambodży (84%), to zjawisko praktycznie nie występuje w Danii (0%), Norwegii i Wielkiej Brytanii (po 1%).

 

Z wyników badań można wywnioskować, że 1/6 Polaków w ciągu ostatniego roku wręczała „pieniężne upominki”. Zatem problem korupcji istnieje, wymaga ciągłego monitorowania i opracowania działań skutecznie go hamujących. I właśnie o tym ma przypominać ogólnoświatowy dzień walki z korupcją.

 

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości