Blog

.: instrument inwestycyjny :.

Data dodania: 16.12.2010

Główny rynek GPW opisywany jest przez 18 indeksów. Jednak  na początku listopada Ludwik Sobolewski wypowiadał się na temat stworzenia jeszcze jednego, niezwykle użytecznego dla inwestorów. Dzisiaj władze GPW zaprezentowały nowy wskaźnik giełdowy - miałam przyjemność oglądania briefingu prasowego via Internet.

 

W skład nowopowstałego instrumentu WIGdiv weszło 30 spółek o najwyższych stopach dywidendy, które w przeciągu pięciu ostatnich lat przynajmniej trzy razy wypłacały ją swoim akcjonariuszom. Należą do nich: Agora, Apator, Asseco Poland, Asseco Słowacja, ATM Grupa, BZ WBK, CEZ, Cyfrowy Polsat,  Dębica, Dom Development, ELBUDOWA, Forte, Handlowy, Kęty, KGHM,  Kofola, Kogeneracja, Neuca, PGE, PGNiG, PKO BP, Puławy, Qumak Secom, Sanok, Stalprodukt, Śnieżka, TP SA, TVN, Wawel oraz Zelmer. Oczywiście nie znaczy to, że w przyszłości jedynie wymienione spółki będą stanowiły o WIGdiv. Lista przedsiębiorstw będzie aktualizowana raz w roku, natomiast ich udział w indeksie – raz na kwartał. Od stycznia 2011 giełda rozpocznie publikowanie wartości omawianego instrumentu, a wśród indeksowych wykresów pojawi się nowy. Z pewnością entuzjastycznie przyjmą go wszyscy Ci, którym zależy na pieniądzach z dywidendy i chcą szybko zdobyć informacje o sytuacji giełdowej spółek, które dużą częścią zysku dzielą się z akcjonariuszami.

 

Trzeba zaznaczyć, że na GPW liczba spółek dających akcjonariuszom udział w zyskach systematycznie rosła, począwszy od 2002 roku. Początkowo było ich jedynie 40, zaś w 2010 roku aż 100 spółek zdecydowało się na wypłaty. Dane GPW wskazują, że na koniec listopada 93 kwota dywidend wyniosła 16 mld zł. Według słów prezesa Sobolewskiego to jedna z przesłanek wprowadzenia nowego indeksu. Drugą jest fakt, że wiele przedsiębiorstw notowanych na głównym parkiecie spełnia kryteria wejścia w skład indeksu, inne zaś powoli aspirują do miana tych, które wypłacają dywidendę „według stopy uznawanej za wysoką w stosunku do kapitalizacji spółek”.

 

Indeksy spółek dywidendowych nie są nowością na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Przykładem może być ogólnoświatowy Dow Jones Global Select Dividend Index wraz z regionalnymi i krajowymi odmianami (popatrzcie tutaj). W Europie najbardziej znany jest  S&P Europe 350 Dividend Aristocrats, obejmujący spółki, które w ciągu 10-ciu ostatnich lat konsekwentnie podwyższały wypłaty dla akcjonariuszy, a ich średni dzienny wolumen obrotu wynosi co najmniej 5 mln dolarów.

 

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości