Blog

.: w pracy po nowemu :.

Data dodania: 24.01.2011

W wielu polskich firmach organizacja pracy jest prosta: przychodzisz do biura (siedziby przedsiębiorstwa), dostajesz przydział zadań do wykonania i masz się rozliczyć z ich wykonania. Praktycznie nie ma mowy o spontaniczności, większość czynności to zwykłe, rutynowe działania. Tymczasem badania pokazują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat czekają nas ogromne zmiany w charakterze pracy - tak przynajmniej sądzą analitycy zatrudnieni w firmie Gartner, uznawanej za światowego lidera badań w zakresie technologii informacyjnych.
Cóż zatem się zmieni?
Przede wszystkim już w 2015 roku liczba organizacji działających nierutynowo zwiększy się do 40% (w roku 2010 ten odsetek wynosi 25%). Automatyzm i bezwładność organizacji zostaną zastąpione przez działania o dużej zmienności, dostosowane do pojawiających się potrzeb. Przykład? Sprzedaż polisy ubezpieczeniowej osobie sceptycznie nastawionej. Jeśli zastosujemy automatyzm działań – prawdopodobnie stracimy klienta, a rutyna po prostu zawiedzie. Nietypowe rozwiązania pozwolą pracownikom połączyć siły, uczyć się od siebie wzajemnie, dokonywać odkryć i wcielać w życie innowacje.
Kolejna zmiana to przejście z pracy indywidualnej do grupowej, przy czym tworzenie zespołów roboczych może odbywać się „ad hoc”, czyli na potrzeby chwili. To tzw. swarming – czyli „praca w roju”: grupa powstaje, szybko rozwiązuje problem i błyskawicznie rozprasza się. W jej skład wejdą pracownicy, którzy niekoniecznie się znają, lecz z uwagi na złożoność postawionego zadania, będą niezbędni przy jego wykonaniu. Specjaliści nie ukrywają, że taki sposób działania będzie wymagał dyspozycji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, dlatego klasyczne stanowiska pracy odejdą do przeszłości – a w ich miejsce wkroczy wszechobecna wirtualizacja. Sfery życia prywatnego i zawodowego zaczną się przenikać.
A jak to wszystko się ma do wizji biura przyszłości opracowanej przez Tales of the Past Futures w 1964 lub współczesnej koncepcji Microsoft Office Labs dotyczącej przyszlego stanowisko pracy  - oceńcie sami.

(kaga)
 

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości