Blog

Wolność i podatki …

Data dodania: 29.06.2008

Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym symbolicznie przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie.
Corocznie dzień ten obliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha, które bierze pod uwagę stosunek wydatków budżetowych do PKB, uwzględniając przy tym transfery środków do otwartych funduszy emerytalnych. Na dodatek pod uwagę brane są nie kwoty rzeczywiste, lecz kwoty zawarte w założeniach budżetowych Ministra Finansów na dany rok. Tak więc jedynie pośrednio Dzień Wolności Podatkowej można określić jako dzień, w którym zaczynamy pracować dla siebie, bowiem teoretycznie w tym dniu całoroczne wydatki budżetowe - na które składają się teoretycznie nasze podatki - zostają pokryte przez wypracowany przez nas od początku roku dochód.
Do czego więc służy Dzień Wolności Podatkowej? Data ta wyznacza kierunki w planowaniu budżetu. W okresie, gdy dzień ten wypada nieco później, mamy do czynienia z okresem, w którym wydatki budżetowe są wyższe w stosunku do wartości dóbr wytwarzanych w Polsce. Oznacza to, że Fiskus wydaje więcej w proporcji do wzrostu wartości dóbr i usług wytworzonych na terenie Polski. A zatem ci, którzy wytwarzają te dobra, muszą teoretycznie więcej do budżetu wpłacić, np. w postaci podatków. Stąd właśnie nazwa - Dzień Wolności Podatkowej (www.bankier.pl).
W tym roku dzień ten przypadał na 16.06, i jak twierdzą fachowcy jest to oznaka, iż w naszym kraju obciążenia podatkowe są za wysokie.

M.

Indywidualny dzień wolności podatkowej można obliczyć korzystając z kalkulatora na stronie:
http://www.bankier.pl/fo/podatki/dzien_wolnosci/


Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości