.: szwedzki matchmaking :.

Data dodania: 24.07.2011

Dane statystyczne pokazują, że wśród osób z co najmniej 2-letnim wykształceniem ponadgimnazjalnym w Szwecji bezrobocie od 2008 roku systematycznie rosło, by w  2010 sięgnąć 4,5% (zobacz).
Dlatego właśnie uczelnie starają się ułatwić swoim słuchaczom wejście na rynek pracy, proponując im szereg zajęć dodatkowych, często z udziałem przedstawicieli biznesu.
Należą do nich:

• symulowane rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez menedżerów czołowych koncernów, podczas których młodzi ludzie mają możliwość poznania własnych atutów i ograniczeń.
  • kursy planowania kariery, podczas których studenci nabywają umiejętności „sprzedawania” własnych kompetencji
  • imprezy z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw, których celem jest prowadzona na nieformalnej płaszczyźnie integracja studentów i potencjalnych pracodawców.
  • porady związanie z zakładaniem własnej firmy, udzielane przez doradców z Centrum Kariery.
  • spotkania z pracownikami firm rekrutacyjnych, doradcami zawodowymi, konsultantami do spraw planowania kariery.

Tak sobie myślę, że wszystkie te działania to niby nic wielkiego – wystarczy tylko odrobina dobrej woli wszystkich zainteresowanych: studentów, władz uczelni i przedsiębiorców. A przecież efekty mogą być całkiem obiecujące. Dlaczego więc podobnych pomysłów nie wprowadzić i u nas?