Cashflow ...

Data dodania: 28.06.2008

Cashflow to nie tylko nazwa jednego z ważniejszych dokumentów finansowych przedsiębiorstwa (obok bilansu i rachunku zysków i strat), to również nazwa edukacyjnej gry planszowej stworzonej przez Roberta T. Kiyosakiego.
Jest to interaktywna gra, która pozwala wykształcić umiejętności poruszania się w świecie inwestycji. W grze podobnie jak w życiu:
- otrzymuje się comiesięczną wypłatę,
- posiada się zadłużenie na karcie kredytowej,
- otrzymuje się kredyt na dom, samochód itp.,
- jest się obarczonym nieprzewidywalnymi wydatkami (zakup rzeczy tak naprawdę niepotrzebnych),
- jest się pod presją zwolnienia z pracy i trzeba pilnować swojej wypłaty,
- można wykazać się szlachetnością, przekazując pieniądze na dobroczynności,
- można zostać wystawionym na ryzyko związane z rozwodem, bankructwem, chorobą czy spadkiem,
- kupuje się nieruchomości i inwestuje się w biznesy,
- spotyka się z urzędem skarbowym, który chce przeprowadzić kontrolę,
- negocjuje się transakcje z innymi uczestnikami gry (http://www.bogatyojciec.pl/).

W ramach zajęć pozalekcyjnych z przedsiębiorczości prowadziłam zajęcia z CF, najpierw była nauka zasad i filozofii potem praktyka. W między czasie postanowiłam założyć Klub Cashflow przy swojej szkole i w przyszłości pozyskiwać nowych członków nie tylko wśród uczniów mojej szkoły ale również innych szkół w mieście, studentów oraz rodziców. Działania wokół gry zakończyły się w tym roku szkolnych czerwcowym turniejem, w którym wzięło udział 20 uczniów. Turniej przebiegał na zasadach pucharowych. Były 4 stoliki, przyporządkowanie do stolika a tym samym do zespołu odbywało się za pomocą losowania. Pierwsza osoba z każdego zespołu, która wygrała grę (wykupiła marzenie bądź uzyskała odpowiedni przychód pasywny na dużym torze) przechodziła do finału. Finał rozgrywały 4 osoby.
Nagrody w turnieju były zakupione z pieniędzy pozyskanych z projektów edukacyjnych.

Zachęcam wszystkich do gry, bo oprócz edukacji jest dobra zabawa na o wiele ciekawszych zasadach niż stary poczciwy Monopol.

M.