Im wcześniej …

Data dodania: 27.06.2008

„Im wcześniej tym lepiej – zainwestuj w swoją edukację finansową zanim zainwestujesz pieniądze” – to tytuł jednego z moich edukacyjnych projektów, ale zarazem motto którym młodzi ludzie powinni kierować się w swoim „finansowym życiu”. Uczenie się teorii inwestowania jest oczywiście ważne, żeby można było potem sprawnie się poruszać w świecie finansów ale nie jako jedyne działanie. Praktyka (jak zresztą z bardzo wieloma dziedzinami) jest bardzo ważna, a może nawet ważniejsza niż teoria.
Gdzie młody człowiek może zdobyć bezpiecznie praktykę (bezpiecznie znaczy bez angażowania na naukę zbyt wielu pieniędzy)?
Otóż przede wszystkim biorąc udział w programach edukacyjnych, takich jak:
- Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – konkurs organizowany przez GPW, polegający na inwestowaniu w wybrane instrumenty finansowe dostępne na giełdzie w warunkach rzeczywistego rynku giełdowego. Uczestnicy Gry (3-4 osobowe zespoły uczniów szkół ponadgimnazjalnych) dostają do dyspozycji wirtualne 100 000 zł, dostęp do notowań on line i do platformy internetowej, która umożliwiała zakup i sprzedaż akcji spółek giełdowych wchodzących w skład indeksów WIG20 i MIDWIG, dokonywanie transakcji krótkiej sprzedaży lub zakładanie lokat bankowych. Przez trzy miesiące zespoły uczniów wspólnie z nauczycielem - opiekunem podejmują decyzje inwestycyjne w ramach realnego rynku. Akcje już znajdujące się w portfelach inwestycyjnych uczestników są codziennie wyceniane według cen rynkowych (www.sigg.gpw.com.pl).
- Z Klasy do Kasy – konkurs organizowany przez Gazetę Wyborczą we współpracy między innymi z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Inwestowanie odbywa się niezależnie w każdym z województw. Każdy komitet otrzymuje wirtualne 100 000 zł. Dodatkowe wirtualne 50 000 zł może wziąć w formie kredytu. W 11 kolejkach inwestycyjnych uczniowie decydują, na co chcą przeznaczyć otrzymane pieniądze. Inwestować mogą w akcjach spółek WIG20, obligacje Skarby Państwa, fundusze inwestycyjne, złoto, waluty i lokaty bankowe. Szczegóły na www.gazeta.pl/zdkd.
- Cała masa symulacji giełdy na różnego rodzaju portalach tematycznych.
Ale ale inestowanie to przecież nie tylko gra na giełdzie. I o innych inwestycjach i o innym aspekcie myślenia inwestycyjnego uczy gra planszowa Cashflow. O niej jutro : ).

M.