Blog

.: si-es-ar :.

Data dodania: 26.10.2011

Wczoraj miałam przyjemność uczestniczyć w Seminarium dla nauczycieli przedsiębiorczości: Idea społecznej odpowiedzialności biznesu.
Z pewnością relacja i materiały znajdą się na stronie OP, ale już dzisiaj chciałabym podzielić się wrażeniami, i to nie tylko seminaryjnymi, ale również tymi związanymi z tematyką VII edycji. Przede wszystkim poruszana problematyka jest bardzo szeroka – począwszy od definicji pojęć, poprzez dokumenty i konwencje i standardy społecznej odpowiedzialności biznesu, aż po konkretne przykłady działań firm – w Polsce i na świecie. W powszechnym rozumieniu CSR utożsamiany jest z ekologią, etycznym postępowaniem w zarządzaniu przedsiębiorstwem, filantropią, a także często działaniami o charakterze public relations. Niestety, tylko 3% polskiego społeczeństwa potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest CSR. To naprawdę niewielki odsetek populacji, dlatego tegoroczna tematyka Olimpiady wspaniale wpisuje się w naszą rzeczywistość. Może podczas przygotowań do konkursowych zmagań warto skorzystać z materiałów filmowych, opracowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu:„Odpowiedzialny biznes w firmie”, „Zrównoważone miejsce pracy”  i „Etyka w biznesie”.
Wracając zaś do Seminarium. Rozpoczął je wykład pani profesor Magdaleny Kachniewskiej, która w niezwykle przystępny i interesujący sposób przedstawiła istotę CSR, omawiając najważniejsze pojęcia, problemy i płaszczyzny działań firm społecznie odpowiedzialnych. To było świetne wystąpienie – rzeczowe, przemyślane, przygotowane w najdrobniejszych szczegółach i wygłoszone tak, że po prostu chciało się słuchać. Podczas kolejnej prezentacji pani Aleksandra Stanek-Kowalczyk z PricewaterhouseCoopers, przedstawiła polskie inicjatywy związane z CSR – między innymi wizję zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050, działania Ministerstwa Gospodarki w tej sferze oraz różnego typu projekty sektorowe. Niestety – czuję niedosyt – prelegentka mówiła z szybkością karabinu maszynowego, dlatego część treści po prostu rozmyła się pozostawiając wrażenie chaosu. Na szczęście ostatnie słowo należało do pani Mirelli Panek-Owsiańskiej, reprezentującej Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Omówiła ona przykłady dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnego biznesu – i to przykłady z naszego, polskiego podwórka. Mamy się czym pochwalić, a dowodem tego jest między innymi ta publikacja.
Seminarium zakończyła dyskusja panelowa, w której uczestniczyli dr Piotr Wachowiak (SGH) jako moderator oraz Beata Konecka (DB Schenker), dr Katarzyna Majchrzak (SGH), Inga Szaniawska (PR&CSR Consultant),Maria Magdalena Winconek (BRE Bank SA) i Małgorzata Zdzienicka-Grabarz (Fundacja BGŻ).
Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie tego typu – bo to dla nas, nauczycieli, świetna okazja do uporządkowania własnej wiedzy tak, by skutecznie można ją było przekazać Wam, droga młodzieży.
(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości