.: satysfakcja gwarantowana :.

Data dodania: 3.11.2011

Czy lubię swoją pracę? Chyba tak, chociaż zapytana jeszcze parę lat temu, twierdziłabym to samo z większym przekonaniem. Zdecydowanie praca z młodzieżą daje mi dużą satysfakcję, chociaż wcale łatwa i bezproblemowa nie jest. Do tych refleksji skłoniły mnie wyniki badań General Social Survey, związanych ze strukturą i rozwojem społeczeństwa amerykańskiego, powadzonych przez National Organization for Research na Uniwersytecie Chicago i opublikowanych przez magazyn Forbes. W ich świetle największą satysfakcję z pracy mają kapłani, zaraz po nich na rankingowej liście plasują się strażacy i fizjoterapeuci. Wszystkie te profesje związane są z pomaganiem ludziom – w sferze duchowej i fizycznej, może więc właśnie dlatego dają szczęście i poczucie spełnienia tym, którzy je wykonują. Zawód nauczyciela jest dopiero na szóstej pozycji zestawienia, co raczej mnie nie dziwi – z racji tego, co napisałam na wstępie. W mojej opinii kompletnym zaskoczeniem zaś jest fakt, że w pierwszej dziesiątce uplasował się operator maszyn budowlanych. Czyżby to wysokie miejsce miało związek z faktem, który przewrotnie można określić stwierdzeniem „duży może więcej”?!
Te same badania pozwalają na opracowanie listy tych, którzy ze swojej pracy są najmniej zadowoleni. Otwiera ją dyrektor IT. Być może związane jest to z poziomem stresu – badania SkillSoft, spółki zajmującej się e-learningiem, przeprowadzone w 2006 r. potwierdzają fakt, iż pracownicy działów IT to osoby najbardziej narażone na stres. Aż 80% z nich przyznaje, że zmagania i utarczki z niezadowolonymi klientami oraz szefostwem, wiele ich kosztują i powodują odczuwalny dyskomfort. Druga pozycja na liście zawodów mało satysfakcjonujących to dyrektorzy sprzedaży i marketingu (w SkillSoft czwarty wynik), kolejna to menedżer produktu- osoba zazwyczaj o wykształceniu inżyniera, zajmująca się kreowaniem produktu od strony technicznej. Przy okazji  - inżynierowie zajmują w badaniach SkillSoft trzecią pozycję. Czyżby to jakaś prawidłowość?
Pierwszą dziesiątkę zestawienia najbardziej satysfakcjonujących zawodów znajdziecie tutaj, a tu  – top 10 tych najmniej zadowolonych.