.: młody bez pracy :.

Data dodania: 2.02.2012

Właściwie powinniśmy się cieszyć – w Hiszpanii bezrobocie wśród osób do 25 roku sięga 48,7%, w Grecji 47,2%, zaś w Polsce – 26%. Jednak nasze Ministerstwo Pracy postanowiło działać – w końcu ponad 400 tysięcy młodych (według GUS), a  1,3 miliona zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy, to naprawdę ogromna ilość. Dlatego postanowiono pomóc absolwentom w znalezieniu pierwszej pracy, wcielając w życie program „Twoja kariera - Twój wybór". W ramach pilotażowych działań, na które resort pracy przeznaczył 120 mln zł, młody bezrobotny otrzyma pomoc doradcy zawodowego, a także będzie mógł skorzystać z bonu szkoleniowego, stażowego lub na kształcenie. Trzy opcjonalne możliwości w założeniu mają uelastycznić sposób wchodzenia absolwentów na rynek pracy. I tak bon szkoleniowy umożliwi bezrobotnemu skorzystanie z wybranych kursów i warsztatów szkoleniowych dostępnych na rynku do kwoty 3416 zł. Bon stażowy to nic innego, jak pieniądze przekazywane przez urząd jako stypendium dla pracownika odbywającego półroczny staż. Przez kolejne 6 miesięcy przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do zatrudnienia stażysty. Bon na kształcenie zapewni zwrot kosztów poniesionych na podręczniki dojazdy do szkoły lub noclegi dla tych, którzy zechcą ukończyć szkołę policealną lub zawodową. Dodatkowo, wszyscy którzy podejmą pracę poza miejscem zamieszkania mogą liczyć na 5 tysięcy dotacji na wynajęcie mieszkania.
Miejmy nadzieję, że te mechanizmy w praktyce zadziałają i zdecydowanie poprawią sytuację młodzieży na rynku pracy. Oby…