Blog

.: antybelkowe po nowemu :.

Data dodania: 1.04.2012

Unikanie płacenia podatku od dochodów kapitałowych dla wielu Polaków było niezwykle atrakcyjną przynętą dla lokowania pieniędzy - w 2011 roku blisko 1/5 wszystkich oszczędności (ok. 90 miliardów złotych) zgromadzona była na „jednodniowych” lokatach, a aż 800 mln zł nie zasiliło budżetu państwa, lecz zostało w kieszeniach potencjalnych podatników.

Ale wygląda na to, że w rodzimych bankach lokaty z jednodniowym okresem kapitalizacji przeszły do lamusa. Nie ma sensu oferować ich dłużej, skoro klientom nie uda się za ich pomocą uchylić od płacenia tzw. podatku Belki. Wchodzą w życie nowe przepisy ordynacji podatkowej, w których nie można już zaokrąglać do zera podatku niższego niż 50 groszy. A właśnie na takim sposobie liczenia należności podatkowych wspomniane lokaty reklamowane jako te „bez podatku”. Jednak na rynku pojawiają się nowe sposoby na przechytrzenie fiskusa. Jednym z nich są  proponowane zamiast zwykłych depozytów - tzw.  polisolokaty. To forma ubezpieczenia na życie oferowana przez bank w porozumieniu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jak na razie nie są zbyt atrakcyjne pod względem finansowym – z uwagi na opłaty prowizyjne płacone zarówno bankowi jak i ubezpieczycielowi, ale być może w przyszłości to się zmieni. Ważne, że od ubezpieczeń podatku Belki nie się płaci. Kolejny pomysł na zwiększenie ilości posiadanych środków finansowych bez konieczności dzielenia się zyskami z fiskusem to zamknięte fundusze luksemburskie, na bazie których banki tworzą produkty strukturyzowane. W Luksemburgu dywidendy wypłacane przez fundusze inwestycyjne są niepodatkowane – dotyczy to również Polaków, którzy zakupili certyfikaty inwestycyjne.

Propozycją mniej typową może być zakup przedmiotów kolekcjonerskich albo wina. Jeśli inwestor sprzeda je po upływie 6 miesięcy – jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Godne uwagi, chociaż raczej dla długodystansowców, mogą być także najzwyklejsze IKE (Indywidualne Konta Emerytalne). „Bezpodatkowe” zyski można  uzyskać, gdy zgromadzone  środki wypłacimy po ukończeniu 60. roku życia.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości